Málo platné bylo Pavlu Varvařovskému apelování na poslance před tajnou volbou zástupce veřejného ochránce práv. Ti podle očekávání zvolili kolegu Stanislava Křečka z ČSSD. Varvařovský si přitom jako svého zástupce přál druhého kandidáta právníka Filipa Dienstbiera.

Křečkovo vítězství se ve sněmovních kuloárech očekávalo. Čtyřiasedmdesátiletý Křeček byl do funkce nominován jak Senátem, tak Václavem Klausem ještě jako prezidentem. Ve Sněmovně by jeho poslaneckou lavici měla podle výsledků voleb obsadit bývalá členka dolní komory Gabriela Kalábková.

Novopečený zástupce ombudsmana vystudoval Právnickou fakultu UK a v politice se pohybuje od roku 1989. Nejdříve působil jako poslanec České národní rady a od roku 1998 jako člen Poslanecké sněmovny. "Bylo mi tady s vámi dobře," rozloučil se se svými kolegy ve sněmovně advokát Křeček.

V roce 1998 se ukázalo, že Křeček řadu let neoprávněně používal titulu JUDr., později ale rigorózní zkoušku složil a titul doktora práv tak řádně získal.

Dlouhodobě se také věnuje problematice právního postavení nájemníků a bytové politice.

Varvařovský si přál někoho jiného

Současný omudsman Pavel Varvařovský před volbou vystoupil před poslanci kvůli tomu, že člen Legislativní rady vlády Dienstbier nedostal šanci před poslanci vystoupit, zatímco čtyřiasedmdesátiletého Křečka členové dolní komory dobře znají.

Uvedl, že Dienstbiera ke kandidatuře přemluvil a že ve vedení instituce ombudsmana musí panovat soulad. Pro Dienstbierovo zvolení se vyslovil už při jeho nominaci v Senátu.

Varvařovský představil Dienstbiera jako výborného odborníka na právo životního prostředí, stavební právo a územní plánování, což je druhá největší agenda ombudsmanovy kanceláře. Za výhodu pokládal také to, že právníkovi je 44 let. "A tudíž má to, co mně už chybí, respektive ubývá. Říká se tomu drajv nebo také tah na branku," uvedl ombudsman.

Přímluva ale Dienstbierovi nepomohla. Získal pouze 37 ze 164 hlasů, zatímco jeho oponent Křeček osmdesát tři.

Související