Konkurzní správce po vytunelované společnosti H-System chce příští týden vydražit celkem 55 domů v Horoměřicích u Prahy, které zbyly v konkurzní podstatě firmy.

Podle zástupců bytového družstva Svatopluk, které zastřešuje stovky klientů poškozených miliardovým podvodem, v tom případě budou muset současní obyvatelé nemovitostí za bydlení zaplatit fakticky již potřetí.

"Původně slibované levné bydlení se tak proměnilo na pořádně předražený zlý sen - poprvé lidé o peníze za dům přišli po krachu H-Systemu, podruhé investovali do dostavby rozpracovaného projektu a potřetí budou muset platit v plánované dražbě, jinak o majetek přijdou," uvedl mluvčí Svatopluku Martin Junek.

Zástupci družstva navíc upozorňují, že dražba nepřinese ani polovinu tržní ceny nemovitostí. "Před 14 lety byla cena lokality i s pozemky odhadnuta na zhruba 25 milionů, po naší dostavbě činí nejnovější odhad 122 milionů, vyvolávací cena dražby je 62 milionů. Buď tedy stávající obyvatelé musí znovu zaplatit nehorázné peníze, nebo zvítězí spekulanti za cenu," tvrdí Junek.

Bytové družstvo také podle Junka podává žalobu na správce konkurzní podstaty kvůli případu klienta H-Systemu z Velkých Přílep, který po vytunelování společnosti investoval do dostavby domu. Nebyl proto ochoten odkoupit nemovitost za navýšenou cenu bez zahnutí jeho investic.

Podle družstva pak správce prodal dům firmě CIB Proprety bez vědomí podvedeného muže za pětinovou hodnotu.

H-System je podle odborníků jednou z největších podvodnických kauz v novodobé historii Česka. Investovali do něj lidé toužící po výhodném bydlení. Firma ale své závazky nedodržela. Bezmála 1100 jejich klientů tak přišlo o asi 980 milionů korun. První odškodnění ve výši 140 milionů korun přiřkl soud klientům v roce 2011.

Strůjce miliardového podvodu Petr Smetka si v současnosti odpykává dvanáctiletý trest za podvod. Loni žádal o podmíněné propuštění, Městský soud v Praze ale rozhodl, že propuštěn nebude. Po lednové amnestii prezidenta Václava Klause pak bylo zastaveno trestní stíhání tří manažerů, kteří jsou dalšími aktéry případu.

Související