Ministerstvo zemědělství připouští, že se jeho návrh, podle kterého mají lidé nově hradit opravy a údržbu vodovodních a kanalizačních přípojek i pod veřejným prostranstvím, může změnit. Řekl to v pátek na tiskové konferenci ministr zemědělství Petr Bendl (ODS). Novela čelí vlně kritiky. Ve sněmovně prošla prvním čtením, příští týden ji má projednat zemědělský výbor a následně znovu všichni poslanci.

Odstupující zástupkyně ombudsmana Jitka Seitlová ve své zprávě ve středu uvedla, že připravovaná novela zákona o vodovodech a kanalizacích je nevýhodná pro vlastníky přípojek. Podle Bendla však změnu, kterou dnes kritizuje, sám úřad ombudsmana požadoval.

Lidé by podle novely nově měli hradit náklady za opravu a údržbu přípojek i pod veřejným prostranstvím, tedy pod chodníky a silnicemi. Dosud je platil provozovatel veřejné sítě. Náklady podle Seitlové mohou přesáhnout až desítky tisíc korun.

"Jsem absolutně v šoku z toho, že si úřad ombudsmana stěžuje na podobu tohoto návrhu zákona," uvedl Bendl s tím, že to, co úřad dnes kritizuje, sám požadoval. "Náš návrh s tím původně nepočítal, ale úřad ombudsmana nám zaslal svojí zásadní připomínku," řekl ministr.

V současnosti platí za výměnu přípojky její vlastník, zatímco za opravu provozovatel sítě. Vlastníci podle Bendla ve snaze ušetřit své peníze často žádali o opravu zastaralé přípojky u níž bylo jasné, že ji bude nutné v krátké době znovu opravit. Toto řešení prý zvyšuje náklady všem uživatelům. Provozovatelé totiž rozpočítávají výdaje na opravy všem do cen vodného a stočného.

Na návrh MZe v pátek zareagovala také opoziční ČSSD. Sociální demokraté se prý budou snažit o to, aby ustanovení z předlohy vypadlo. Novelu označují za snahu přenášet náklady na rodiny a zvyšovat zisky provozovatelů vodovodů a kanalizací.

Vlastník přípojky se podle Seitlové dostane do nevýhodného postavení. "Nejen proto, že podle navrženého znění nemůže ovlivnit efektivnost a hospodárnost nákladů vynaložených provozovatelem vodovodu na provedené práce, ale neměl ani možnost ovlivnit současný stav a situaci díla, za které by měl nyní nést odpovědnost," uvedla.

Návrh také například umožňuje vyžadovat zkoušky vodotěsnosti přípojek, protože podle dostupných údajů činí ztráty ve vodovodních potrubích zhruba 18,5 procenta. "Tyto zkoušky by rovněž hradil vlastník přípojky," podotkla Seitlová. Novela by podle ní měla být předmětem širší veřejné diskuse.

"Jsme připraveni v poslanecké sněmovně přijít z kompromisním návrhem, nebo akceptovat kompromisní návrh, není to žádné dogma, jen upozorňuji, že ten problém není černobílý," řekl v pátek Bendl.

Související