Každý, kdo věřil, že po 1. lednu 2013 začne stát rychle vracet komunisty zabavený majetek církvím, prožívá zklamání. Církve a náboženské společnosti už sice požádaly o vrácení 6 099 pozemků a 14 staveb, za tři měsíce od platnosti církevních restitucí ale nic nedostaly.

Určení původního majitele nemovitosti je totiž podle ředitele Státního pozemkového úřadu (SPÚ) Petra Šťovíčka značně komplikované. „Často musíme pracovat s dokumenty, které jsou psané nejen česky, ale také německy, švabachem nebo kurentem. Ne každý úředník samozřejmě takové písmo umí přečíst,“ říká šéf úřadu. Připouští také, že jeho lidé často žádají o doplnění materiálů.

Ještě začátkem ledna přitom Šťovíček uvedl, že první pole by mohly církve dostat do několika měsíců.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.