Pokud by s růstem minimální mzdy souhlasila vláda, podle ministryně Ludmily Müllerové (TOP 09) nic nebrání tomu, aby se nejnižší příjem zvedl už od července. Zaměstnavatelé jsou proti.

Šéfka resortu práce to řekla po zasedání ministrů s odboráři a zaměstnavateli. Bez jejich shody návrh kabinetu předložit nechce.

Ministryně uvedla, že minimální mzdu měly upravovat už minulé vlády, aby se nezvětšoval rozdíl mezi životním minimem a nejnižším výdělkem. "V řadě případů už se dneska nevyplatí lidem vůbec vstát a jít do práce za minimální mzdu," míní Müllerová.

Tripartita jednání o minimální mzdě odložila na 25. dubna. Odbory žádají zvýšení o 500 korun na 8500.

Zástupci firem po jednání tripartity nejprve řekli, že se až podle podoby opatření rozhodnou, zda zvýšení nejnižšího příjmu podpoří. Svaz průmyslu a dopravy uvedl, že zaměstnavatelé jsou proti a růst minimální mzdy by se měl odvíjet od kondice průmyslu a ekonomiky.

Její oživení podnikatelé zatím nepozorují. Na další problémy poukazují prý hlavně menší a střední podniky. "Když zvednete minimální mzdu, musíte řešit kategorie nad ní, které jsou lépe placeny - čili všechny mzdy. To je ten problém," řekl po tripartitě prezident svazu Jaroslav Hanák.

Minimální mzdu vláda zvyšuje svým nařízením. Müllerová podotkla, že legislativní proces tak není dlouhý. Přidávat by se tedy mohlo už od července. "Pokud by to odsouhlasila vláda, nic tomu nebrání," řekla ministryně.

Vládě ale nechce předložit návrh, na němž by se neshodla tripartita. Ministři, odboráři a zástupci firem by o minimální mzdě měli jednat znovu 25. dubna.

Do té doby by jejich společná komise měla připravit materiál s kroky na podporu ekonomického růstu. Podle podoby opatření se pak zaměstnavatelé rozhodnou, zda zvýšení nejnižšího příjmu podpoří.

Hrubá minimální mzda činí 8000 korun. Naposledy se zvýšila v lednu 2007. Člověk s minimální mzdou si vydělá 7120 korun čistého. Je to 36 procent průměrné čisté mzdy, která letos dosahuje 19 765 korun.

Podíl postupně klesá. Nejvyšší byl podle podkladů pro jednání tripartity v roce 2006, kdy překročil 43 procent průměrné čisté mzdy. Hrubá minimální mzda pak odpovídá asi 31 procentům průměrného hrubého příjmu, který se blíží k 25 700 korun.