Jako porušení zákona zřejmě senátní mandátový a imunitní výbor označí ve své kontrolní zprávě to, že mu týmy Miloše Zemana a Jana Fischera nepředložily uzavřené vyúčtování nákladů na jejich prezidentskou kampaň. Vyčká ale na závěry auditu.

Jako jediní z devíti kandidátů splácejí Fischer se Zemanem své závazky po termínu a přijímají příspěvky na své volební účty. Výbor kromě vypracování zprávy žádné další kompetence nemá. Definitivně by o porušení kampaně rozhodoval Městský soud v Praze, pokud by se na něj obrátil některý z kandidátů.

"Z hlediska striktní dikce toho zákona už nemohou žádné transakce probíhat. Čili to porušení zákona bude," řekl po jednání výboru jeho předseda Jiří Oberfalzer (ODS). Podotkl, že také podle senátorky a bývalé ústavní soudkyně Elišky Wagnerové (za SZ) měli kandidáti počítat s tím, že zákon pro vyúčtování kampaně stanoví jasné termíny. Kandidáti je museli předložit před koncem března, tedy 60 dnů po vyhlášení výsledků voleb.

Za porušení zákona pokládá Oberfalzer také to, že ne všichni přispěvatelé na kampaň zvoleného prezidenta Zemana byli jasně identifikováni.

Zemanovci mají co vysvětlovat

Výbor se podle předsedy bude minimálně dotazovat Zemanova volebního týmu na podezření, že kampaň byla odděleně financována Stranou práv občanů - zemanovců (SPOZ) a partnerským občanským sdružením Přátelé Miloše Zemana.

Zemanova kampaň byla podle dosavadních informací nejnákladnější, výdaje představovaly 37,2 milionu korun. Náklady jeho nejvážnějšího soupeře, vicepremiéra Karla Schwarzenberga, byly o necelý milion korun nižší.

Nejméně vložila do kampaně šéfka Suverenity Jana Bobošíková, a to 155 tisíc korun. Největší potíže s uhrazením závazků má bývalý premiér Fischer, jehož vyúčtování kampaně patří spolu se Zemanovým k nejrozsáhlejším.

Senátoři si podle Oberfalzra zatím schválili způsob výběru auditorské firmy, která účetnictví prověří. Vzejde z výběrového řízení na "zakázku malého rozsahu", které má provést nezávislý administrátor, jenž bude po dohodě s vedoucím Kanceláře Senátu Jiřím Ukleinem najat formou poptávky.

Související