Kauza tunelování Union banky definitivně skončila. Na případ se totiž vztahuje amnestie prezidenta Václava Klause. Žalobce sice původně podal proti amnestii stížnost, minulý týden ji ale stáhl.

Vrchní soud v Olomouci to pak jen vzal na vědomí a původní rozhodnutí nabylo právní moci. Bývalí manažeři banky a členové jejího představenstva Jiří Babiš, Miroslav Fučík, Tomáš Michal a Tomáš Seidler tedy vyváznou bez trestu. Alena Pejčochová jako jediná amnestii odmítla, její případ proto bude soud posuzovat dál.

Dozorující vrchní státní zástupce Karel Kalda, který stížnost na amnestii podal, uvedl, že kauza splňovala všechny formální předpoklady, aby se na ní amnestie vztahovala.

"Stížnost jsem podal kvůli možnému nesouladu rozhodnutí o amnestii s ústavním pořádkem České republiky. V okamžiku, kdy se žalobou podanou senátory Ústavní soud nakonec vůbec nezabýval, stáhl jsem stížnost zpět," vysvětlil.

Ostravský finanční ústav zbankrotoval koncem května 2003 a uvízly v něm vklady 130 tisíc klientů. K soudu přihlásilo 75 tisíc věřitelů pohledávky za 17,2 miliardy korun. V ostravské bance ale zbyl majetek jen za osm miliard korun.

Amnestie se pětice bývalých manažerů a jejich spolupracovníků z majetkově propojených firem týká, protože trestní stíhání trvalo víc než osm let.

Už krátce po vyhlášení amnestie soudce Igor Krajdl rozhodl, že se omilostnění vztahuje i na případ manažerů zkrachovalé banky.

Deníku Aktuálně.cz informaci o konci případu potvrdil i advokát David Cagaš, který zastupuje Alenu Pejčochovou. V jejím případě se bude kvůli odmítnutí amnestie ještě rozhodovat. Už ale jen o tom, zda je či není vinna. Ani jí už trest soud uložit nemůže.

"Termín jednání není stanoven. Mělo by se ale jednat o konec května nebo začátek června," řekl serveru Krajdl.

Stíhání italského finančníka nekončí

"Osobám, které byly personálně či obchodně spojené s Union bankou, poskytovali obžalovaní speciální a nestandardní úvěry. Ty nebyly dostatečně zajištěné," uvedl už dříve žalobce Karel Kalda s tím, že šance na navrácení úvěrů byla v době jejich poskytnutí minimální.

Nezávisle na této skupině je stíhán i italský finančník Giuseppe Roselli. Toho se amnestie pravděpodobně týkat nebude. V jeho případě bylo trestní stíhání zahájeno až po roce 2005.

Související