Osud sKaret zůstává nadále nejasný. Premiér Petr Nečas sice už před dvěma týdny doporučil ministryni práce a sociálních věcí Ludmile Müllerové (TOP 09) projekt ukončit, ta však trvá na jeho zachování.

„Zrušení sKaret nenavrhnu,“ řekla po jednání vlády, která odmítla úpravu karet tak, aby sloužily povinně jako průkazky, ale k placení by je příjemci dávek používali dobrovolně. Navíc by si i nadále mohli nechat zasílat dávky na jiný účet nebo poštou.

Svůj návrh na úpravu fungování sKaret ale na středečním jednání vlády neobhájila. „Návrh paní ministryně nezískal podporu, byl  výraznou většinou odmítnut. Musí tak přijít s novou alternativou,“ konstatoval ministerský předseda. Ministryně se podle něj nemůže divit, že její návrh neprošel, když nerespektovala doporučení premiéra.

Pro upravení sKaret byli jen ministři TOP 09, naopak ministři za ODS a LIDEM s ním nesouhlasili.  „Ze strany paní ministryně nezazněl jediný argument, že je tento projekt přínosný pro stát nebo klienty, kteří dávky dostávají,“ uvedla vicepremiérka Karolína Peake (LIDEM).

sKarta v číslech

- přes sKartu se vyplácejí dávky hmotné nouze, příspěvek na péči, příspěvek na mobilitu a pomůcky, rodičovský příspěvek, přídavky na dítě, pěstounské dávky, porodné, pohřebné, podpora v nezaměstnanosti

- přes sKarty se nevyplácejí důchody

- vydáno bylo celkem 270 tisíc sKaret

- dalších 6 tisíc sKaret je připraveno k vydání

- původní předpoklad byl 900 tisíc sKaret

- kartu odmítlo přes 4300 klientů

- systém provozuje Česká spořitelna, která má s ministerstvem smlouvu na 12 let

- ČS do projektu investovala asi 300 milionů korun, ministerstvo několik desítek milionů

- v případě zachování sKaret musí ministerstvo nakoupit čtečky asi za 100 milionů korun

Co bude s sKartami dál, pokud se Nečas s Müllerovou, respektive ODS s TOP 09 nedohodnou? Patovou situaci může paradoxně vyřešit sněmovna, která se má na příští schůzi zabývat senátním návrhem na zrušení sKaret. Ten sice vláda původně odmítla, nyní se jí ale může jeho projednávání hodit.

Česká spořitelna dál mlčí

Systém provozuje Česká spořitelna, smlouvu s ministerstvem má až do roku 2024. Podle kontraktu, který byl podepsán loni za exministra Jaromíra Drábka, počítala s tím, že by se přes karty vyplácelo aspoň 98 procent dávek a v budoucnu i penze.

Zastánci zachování projektu tak argumentují tím, že pokud sKarty skončí, bude chtít spořitelna náklady kompenzovat. Ty se podle dřívějšího vyjádření generálního ředitele bankovního domu pohybují kolem 300 milionů korun.

Premiér Petr Nečas po středečním jednání vlády zopakoval, že stát se hodlá zachovat ke spořitelně seriózně, o kompenzacích ale odmítl mluvit. „Je to předčasné, když není známa koncovka,“ poznamenal.

Zda a o kolik peněz by si v případě zrušení sKaret řekla sama spořitelna, nikdo netuší. Bankovní ústav o svých plánech mlčí. „I nadále platí, že čekáme na rozhodnutí vlády a do té doby se nebudeme k aktuální situaci kolem sKaret vyjadřovat,“ uvedl Jan Holinka z tiskového střediska ČS.

Ministryně Müllerová se vyplácení náhrad brání. „Pokud dojde ke zrušení projektu, rozhodně se budu bránit, aby šly kompenzace za MPSV,“ uvedla už v nedělním pořadu Otázky Václava Moravce. Jak chce návrh změnit, aby vládou prošel, ale zatím netuší.

Političku podporuje jen její strana TOP 09. Místopředseda a ministr financí Miroslav Kalousek před několika dny uvedl, že zastavení projektu by bylo vyhozením peněz.

 

Vyzvedli jste si sKartu a používáte ji? Jak jste s ní spokojeni? Zrušili byste účet u České spořitelny, pokud by byl projekt zastaven? K čemu sKartu využíváte? Děkujeme za vaše názory

Váš názor: Použití sKarty 
Vaše jméno a obec: 
Váš e-mail: