Daniel Herman končí v čele Ústavu pro studium totalitních režimů. Rada v čele s Petruškou Šustrovou ho odvolala.

Šustrová už dříve uvedla, že důvodem rozepří mezi ředitelem a radou je to, že Herman ústav vede chaoticky a neprovádí digitalizaci dokumentů. "Měl by přijít člověk, který bude schopen dát věci do pořádku. Dát ústavu vědecký základ," řekla České televizi.

Někteří historici ale radu, která byla zvolena Senátem, v němž má převahu levice, kritizují jako zpolitizovanou. V prosinci a na počátku roku totiž nahradili dosluhující členy lidé spříznění s ČSSD, konkrétně Michal Uhl, Lukáš Jelínek a Jan Bureš. Strana navíc vznik ústavu, který iniciovala pravice, dlouhodobě kritizovala, dokonce požadovala u Ústavní soudu zrušení zákona, jenž ho zřizoval.

"Byl jsem zvolen na základě řádného výběrového řízení s mandátem na pět let. Účelovým mediálním aktem a následným rozhodnutím rady se cítím být poškozen," uvedl k důvodům odvolání Herman.

Řízením instituce byla prozatímně pověřena Pavla Foglová, která dříve  působila jako ředitelka Českého centra ve Varšavě. Výsledek výběrového řízení by měl být znám nejpozději do 30. dubna 2014.

Proti odvolání Hermana se postavili i zaměstnanci ústavu, kteří viní levicové strany ze snahy ovlivňovat vývoj instituce. V úterý uspořádali před sídlem ÚSTR happening, kde v maskách upozorňovali na časté změny ve vedení a politický nátlak.

Kriticky se po jednání vlády vyjádřil k situaci v ústavu i premiér Petr Nečas (ODS). "ČSSD začíná předplácet svoji budoucí skrytou nebo otevřenou koaliční spolupráci s komunisty a začíná také částečně zpětně splácet svou širokou spolupráci na úrovni krajů," prohlásil.

Nový šéf zemanovců: Nejsme nepřátelé ČSSD, chceme ale být kritickými partnery - čtěte ZDE

"Hraje se zejména o přístup k archivu dokumentů komunistické státní bezpečnosti se zjevným cílem ponechat je uzamčené ve sklepě," dodal premiér.

Politické grémium ČSSD ale Nečasovy spekulace o tom, že strana má v úmyslu ústav omezit či zrušit, odmítlo.

Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka zdůraznil, že odvolání šéfa ústavu je věcí jeho rady a že sociální demokracie se v tom nijak neangažovala.

"V obecné rovině podporujeme odpolitizování ÚSTR a jeho transformaci na standardní vědeckou instituci zaměřenou na zkoumání nacistické a komunistické totality," sdělil. Připomněl, že pravidla fungování ústavu včetně pravomocí a způsobu volby rady určila před lety ODS.

Ústav, o jehož vznik svedli souboj pravicoví zákonodárci s levicovou opozicí, má za úkol shromažďovat, analyzovat a zpřístupňovat dokumenty o období komunismu a nacistické okupace.