Po sérii neúspěšných plánů na velké propouštění je na stole zcela nový pokus o to, jak zlevnit státní správu: ať úředníci klidně zůstanou, kde jsou, nebudou už ale kolem sebe mít tolik metrů čtverečních.

Experti z Národní ekonomické rady vlády (NERV) totiž spočítali, že pouhým zprůměrováním velikosti všech kanceláří, půjde okamžitě začít spořit téměř miliardu korun ročně, což je pětina nákladů na správu státních budov.

"Stačí, když se provoz nákladnějších orgánů moci dostane na medián v dané oblasti. Dnes se to dost liší, přestože k tomu není žádný objektivní důvod," popisují ekonomové v nové analýze, kterou mají Hospodářské noviny k dispozici.

Materiál uvádí příklad z Klatov: Zatímco průměrná kancelářská plocha tady je 15,93 metru čtverečních na jednoho úředníka, na okresním soudu mají v přepočtu 36,1 metru čtverečních na hlavu a na pobočce státní policie dokonce 90,8 metru.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.