Kraslice na Sokolovsku opravily náměstí s tím, že většinu z patnáctimilionového projektu zaplatí z Regionálního operačního programu Severozápad (ROP). Kvůli zastavení přílivu peněz z EU jim ale více jak deset milionů korun na účet nedorazilo, město by je tak mělo splácet samo až do roku 2023.

Podobně jako Kraslice na proplacení dotací čeká dalších 18 měst, 5 obcí, 34 soukromých firem a 11 organizací zřízených krajem. Celkem jde o 2,66 miliardy korun. Další města se do investic kvůli zastaveném proplácení vůbec nepustila.

Města budou jednat o hromadné žalobě

Ústecký kraj už na začátku dubna přišel s tím, že chce oslovit žadatele o evropské dotace, kterým ještě nebyly všechny peníze proplaceny, a navrhnout jim společnou žalobu na dotační úřad Severozápad.

„Cílem schůzky bude zmapovat situaci konkrétních žadatelů a hledat možnosti pomoci se splácením jejich finančních závazků," uvedla pro IHNED.cz minulý týden Magdalena Hanáčková, mluvčí Ústeckého kraje.

Kraj odmítl zaplatit pokutu za eurodotace. Hrozí, že o peníze přijdou desítky žadatelů - čtěte ZDE

Hejtman: Krajské projekty jsou v ohrožení. Snížené dotace EU nám nevybaví nemocnice - čtěte ZDE

Karlovarský kraj považuje žalobu za předčasnou. „Uvažovat o hromadné žalobě je vhodné až po tom, co budeme stoprocentně vědět, že korekce nebyla zaplacena a tudíž příjemci se dostávají do vážného rizika, že své finanční prostředky nedostanou," vysvětlil náměstek karlovarského hejtmana Petr Navrátil.

Kraje totiž nadále jednají s ministerstvem financí, po kterém požadují, aby pokutu ve výši dvě a půl miliardy za ROP zaplatilo. Výměnou nabízely, že by si ministerstvo mohlo část peněz z programu nechat. Požadovaly ale opětovné spuštění programu. Ministerstvo ale jejich návrh odmítlo s tím, že tato varianta je pro něj nepřijatelná.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.