Šéf české pobočky kopřivnické automobilky Tatra Ronald Adams se bude před soudem zodpovídat z korupce. V pátek na něj podal návrh obžaloby státní zástupce Jan Petrásek.

Adams čelí podezření, že při jednání o dodávce terénních vozidel české armádě nabídl dvacetimilionový úplatek. Termín zahájení procesu u Krajského soudu v Brně zatím není jasný. V případě prokázání viny hrozí Adamsovi až pětiletý trest ve vězení.

Z korupce vinil Adamse někdejší ministr obrany Martin Barták, který je v případu rovněž obžalován. Spolu měli o úplatku mluvit na brněnském veletrhu IDET v roce 2009. Policie jeho svědectví uvěřila.

Původně Adams odmítal případ komentovat s ohledem na vyšetřování. Zákulisní vyjednávání mezi Tatrou a zástupci státu ale následně popsal Lidovým novinám. Připustil, že slova o úplatku zazněla, prý ale "jen testoval situaci".

Podrobnosti k jeho stíhání zatím policie neuvedla. Podle vyšetřovatelů ale Adams na brněnském veletrhu nabídl tehdejšímu náměstkovi ministra obrany Bartákovi úplatek za to, že úřad zadá Tatře další armádní zakázky. Adams obvinění popírá. Policie požadovala i jeho umístění do vazby, soud to ale zamítl.

Adam už dříve uvedl, že v únoru 2008 několikrát jednal s vlivným obchodníkem a lobbistou Michalem Smržem. Právě on mu měl údajně předat žádost o úplatek z vysokých míst, který by zajistil bezproblémové dokončení dodávky 588 terénních vozidel české armádě za 2,7 miliardy korun. Obvinění údajně stojí právě na svědectví Smrže a Bartáka.

Související