Generální inspekci bezpečnostních sborů neprokázala tvrzení šéfa protikorupční policie Tomáše Martince o tom, že vyšetřování kauzy Opencard bylo záměrně zdržováno.

"Věc byla odložena, protože nejde o podezření ze spáchání trestného činu příslušníka policie," řekla mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Martinec loni v srpnu pro HN řekl, že vyšetřování případu bylo záměrně pozdrženo bývalým vedením útvaru o 15 dní, během nichž prý byly na pražském magistrátu za vedení tehdejšího primátora za ODS Pavla Béma skartovány důležité dokumenty.

Kvůli tomu se podle Martince podařilo již dříve obvinit pouze úředníky, a nikoli politiky. "Z toho co vím, mělo stíhání mířit výš," prohlásil tehdy. O možném ovlivnění vyšetřování hovořil také bývalý vyšetřovatel kauzy Zdeněk Ondráček.

Kvůli kritizovanému projektu Opencard obvinila koncem března jiná policejní složka, Útvar pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ), deset pražských radních včetně primátora Bohuslava Svobody (ODS). Kromě politiků policie obvinila dalších pět lidí z řad magistrátních úředníků či externích spolupracovníků.

Policie radní podezírá z porušení povinnosti při správě cizího majetku a porušení předpisů o pravidlech hospodářské soutěže. Hrozí jim až osmileté vězení. Obvinění se týká zakázky, kterou loni získala firma Haguess.

Vybrána byla v takzvaném jednacím řízení bez uveřejnění, kdy magistrát oslovil jen tohoto dodavatele. Město ale mělo podle vyšetřovatelů vypsat otevřenou soutěž. Obvinění tím prý způsobili městu škodu zhruba 25 milionů.

Obvinění se týká deseti členů rady kromě radní Aleksandry Udženije (ODS), která se tehdejšího rozhodování rady nezúčastnila. Radní loni v dubnu souhlasili s tím, že město s hlavním dodavatelem opencard, firmou Haguess, uzavře dvě nové smlouvy na podporu systému celkem za zhruba 74 milionů korun.

Rada obvinění odmítá. Smluvní vztahy podle jejích členů byly špatně nastaveny už předchozím vedením města.

Inspekce řeší i opsání studentské práce

V této souvislosti obdržela inspekce ke kauze Opencard další podnět. Martin Richter, který je synem obviněného náměstka primátora Pavla Richtera (TOP 09), minulý týden oznámil, že policie opsala do textu obvinění část jeho studentské práce. Jeho otec proto inspekci předal trestní oznámení na Oldřicha Hluška z ÚOOZ, který je pod obviněním radních podepsán. Sandorová v pondělí potvrdila, že se inspekce podnětem již zabývá.

Policie se zabývá kauzou předražené karty Opencard dlouhodobě. Na konci října státní zastupitelství obžalovalo pět úředníků magistrátu, které obvinila protikorupční policie a kteří prý zvýhodnili jednu firmu v zakázkách předražených o desítky milionů korun.

Související