První se týká převzetí 49procentního podílu a manažerské kontroly ve Stredoslovenské energetice od francouzského státního koncernu EDF. Ten se ze slovenského trhu stahuje. Druhá příležitost se dle zjištění týdeníku Ekonom týká odkupu německé hnědouhelné elektrárny u Helmstedtu.

 

Podpis jedné ze smluv se má odehrát do konce dubna. „Vzhledem k aktuální emisi dluhopisů nemůžeme v tuto chvíli připravované transakce blíže komentovat. S konkrétním oznámením též čekáme na souhlas financujících bank,“ uvedl mluvčí EPH Daniel Častvaj.

 

Holding bez úspěchu usiloval o podnik Net4Gas, jenž vlastní páteřní sítě plynovodů v Česku. Přeplatilo jej však konsorcium tvořené německou pojišťovnou Allianz a kanadským fondem Borealis Infrastructure. Stejně tak neuspěl v soutěži o uhelnou elektrárnu Chvaletice. Tu získala Litvínovská uhelná, za níž stojí Jan Dienstl a Tomáš Fohler.

 

Elektrárnu u Helmstedtu, která se nachází východně od Hannoveru u hranic bývalého západního a východního Německa, nyní vlastní koncern E.ON. Její elektrický výkon dosahuje 392 megawattů, v provozu je od roku 1985. Spaluje hnědé uhlí z blízkého dolu, jehož životnost končí v roce 2017.

 

Právě to je příležitost pro Energetický a průmyslový holding (EPH). Ten vlastní uhelné doly v okolí Lipska, odkud by chtěl zásobovat i tuto elektrárnu.

 

EPH má šanci uspět také na domácím trhu. Je jedním z trojice uchazečů o teplárny v Kladně a Zlíně, které nabízí k prodeji švýcarský Alpiq. Jednání se však prozatím zadrhla na rozdílné představě zájemců a prodávajího o ceně.

 

Zatím největším obchodem, který se energetickému holdingu podařilo dotáhnout do konce, je převzetí 49 procent ve Slovenském plynárenském průmyslu (SPP). Prodávajícím bylo sdružení koncernů E.ON a GDF Suez. Obchod byl vypořádán v polovině ledna letošního roku, kupní cena dosáhla 2,6 miliardy eur (66,5 miliardy korun).

Související