Vyplácení evropských dotací z regionálního operačního programu (ROP) Severozápad bylo v loňském roce pozastaveno po auditu, který odhalil závažné chyby v některých projektech. Evropská komise následně nařídila zaplatit krajům pokutu více než dvě a půl miliardy korun. Ty ji ale zaplatit odmítly.

V současné době hrozí, že ROP Severozápad přijde o další dotace, a to až o tři miliardy korun. Navrhuje to ministerstvo pro místní rozvoj (MMR). Podle něj se operačnímu programu nepodaří přidělené peníze z Evropské unie vyčerpat včas.

Podle MMR by se 3,1 miliardy korun z ROP Severozápad mělo rozdělit mezi ostatní regionální operační programy. Nyní je materiál v meziresortním připomínkovém řízení.

Brusel před časem ROP Severozápad pozastavil vyhlašování nových výzev i schvalování projektů. Kromě toho Evropská komise udělila programu kvůli závažným dotačním pochybením plošnou pokutu v přepočtu zhruba 2,6 miliardy korun.

Dotace budou, až se zaplatí sankce

Dokud se tato sankce nezaplatí, čerpání dotací nebude možné. "Podmínkou obnovení činnosti ROP Severozápad je uhrazení finanční opravy vyměřené Evropskou komisí. Ústecký kraj se odmítl na úhradě podílet, Karlovarský kraj se dosud k této otázce jasně nevyjádřil. Nevyřešení problematiky úhrady korekce může ve svém důsledku vést až k reálné ztrátě prostředků určených pro ROP Severozápad," varuje materiál MMR.

Právě průtahy jsou hlavním problémem, kvůli němuž se nepodaří vyčerpat všechny připravené peníze. Kromě toho zastupitelstvo Ústeckého kraje už 25. března deklarovalo, že nemá dostatek prostředků na realizaci a spolufinancování nových projektů.

Přitom do konce programovacího období zbývá vyčerpat ještě 6,5 miliardy korun. Podle MMR se to ale z výše uvedených důvodů už nezvládne.

"Z tohoto důvodu MMR navrhuje realokovat alokaci roku 2013, tedy zhruba 3,1 miliardy korun, do jiných programů. Jde o maximální částku, kterou lze, podle platné evropské legislativy, převést z tohoto programu do jiných operačních programů," píše se v materiálu MMR.

Dlouhodobé problémy

ROP Severozápad se s problémy potýká už dlouhodobě. Jeden z jeho ředitelů, Petr Kušnierz, byl na začátku letošního roku pravomocně odsouzen k pětiletému trestu ve vězení kvůli tomu, že po žadatelích chtěl za dotace zhruba dvoumilionový úplatek.

Podle MMR patří ROP Severozápad k nejrizikovějším operačním programům. Kromě něj ministerstvo navrhuje přesunout miliardy korun také z Operačního programu Životní prostředí, o půl miliardy by měl přijít také Operační program Technická pomoc.

Ministerstvo financí už pozastavilo proplácení evropských dotací u ROP Jihozápad, ROP Severovýchod, ROP Moravskoslezsko, OP Podnikání a inovace a Integrovaný operační program.

Dotace úřady vyplácí nejdříve ze státního rozpočtu a Brusel poté proplácí tyto peníze zpětně. Když ale úředníci zjistí nějaký problém, mohou zpětné proplacení dotace zastavit. V období 2007 až 2013 může Česko získat z Bruselu zhruba kolem 780 miliard korun.

Česko je v dotacích pod průměrem

Evropská komise vyplatila členským státům EU jen 42 procent prostředků ze strukturálních fondů a Česká republika je v tomto směru s 29,9 procenty pod průměrem celé unie. Hůře je na tom jen Rumunsko (14,7), Bulharsko (26,7) a Malta (29,8 procenta).

Vyplývá to ze zprávy o dopadech programů politiky soudržnosti, kterou zveřejnila Evropská komise. Evropské strukturální fondy přispěly v celé EU v letech 2007 až 2011 k vytvoření skoro 400.000 pracovních míst, z toho 15.430 jich bylo v České republice.

Podle mluvčí komise zpráva také zdůrazňuje, že pro kvalitní využívání fondů je klíčová "solidní administrativní kapacita a systém kontroly".

"Proto pracujeme intenzivně s Českou republikou a dalšími zeměmi na zlepšení jejich administrativní kapacity," dodala. Jedním ze způsobů, jak ji nezhoršovat, je nevyměňovat najednou všechny úředníky po místních volbách, řekla.