Výměna na důležitých pozicích Ústavu pro studium totalitních režimů (ÚSTR) pokračuje. Nová šéfka ústavu Pavla Foglová ve čtvrtek oznámila odvolání několika lidí.

Potvrdila, že chce, aby v ústavu skončila vedoucí Archivu bezpečnostních složek (ABS) Zlatuše Kukánová. Odejít má i současný ředitel kanceláře, zakladatel ÚSTR a jeho první šéf Pavel Žáček a také ekonomický náměstek René Schreier.

Všichni jsou spojeni s odvolaným ředitelem ústavu Danielem Hermanem. Žáčka i s ním spojovaného Schreiera si do ÚSTR přivedl zpátky právě Herman, Kukánová se na Hermanovu stranu veřejně postavila při sporech po jeho odvolání. 

Podle Foglové je ale hlavním důvodem pro odvolání to, že s ní ani jeden z dotyčných nechce mluvit. "Důvodem je to, že nekomunikují, čímž ohrožují chod ÚSTR," řekla Foglová.

S Foglovou už odmítl dál spolupracovat 1. náměstek Eduard Stehlík. V ÚSTR končí také proto, že nesouhlasil s odvoláním Kukánové.

Kukánovou má na postu ředitelky ABS nahradit archivářka Světlana Ptáčníková. Ta o funkci ředitelky usilovala už dříve. Avizovaná změna na pozici ředitelky archivu by podle Foglové měla vést k tomu, aby archiv lépe fungoval, lépe spolupracoval s ÚSTR, pod který spadá, i s jinými institucemi. Foglová uvedla, že se s Kukánovou ještě nesetkala. "Podstata je, aby archiv lépe fungoval s ústavem," řekla Foglová, která nastoupila do čela instituce minulý týden po sesazení Hermana.

Odvolání Kukánové musí ještě příští týden projednat hlavní rada ÚSTR.

Foglová ve čtvrtek také sdělila, že už oslovila možné kandidáty na členství v nové vědecké radě ÚSTR, poradním orgánu instituce. Jeden až čtyři lidé podle ní členství už přislíbili.

V nové patnáctičlenné vědecké radě ÚSTR by podle Foglové měli být nejen historici, ale i právníci, sociologové a politologové. "Už samozřejmě probíhají nějaká jednání," podotkla bez uvedení konkrétních jmen.

Celá dosavadní vědecká rada odstoupila na protest proti odvolání ředitele Daniela Hermana. Jeho sesazení vyvolalo kritické reakce i mezi politiky. ODS obvinila opoziční ČSSD z levicového puče. Sociální demokraté to rázně odmítli.

Hermana odvolala hlavní rada ÚSTR. Tu volí Senát, který nyní ovládá levice. Rada ale odmítá tvrzení, že jedná na popud politiků. Herman podle radních skončil kvůli nespokojenosti s jeho prací. Odvolání rozvířilo atmosféru i v samotném ÚSTR.

Podobná atmosféra se ale v ústavu při výměnách šéfů opakuje. I po nástupu Hermana do čela ÚSTR v roce 2010 odešlo z ústavu několik historiků. Kritikům se nelíbil návrat kontroverzního exředitele Žáčka i dalších lidí, kteří s ním byli spojeni. Také Herman personální změny hájil s tím, že měly přispět ke stabilizaci ústavu a byly podloženy snahou o kontinuitu

Související