Policejní Útvar pro odhalování korupce a finanční kriminality obvinil čtyři lidi, kteří státu krácením daní údajně způsobili škodu přes 200 milionů korun. "Trestnou činnost páchali tak, že obchodovali s neexistujícím zbožím a deklarovali jeho vývoz do zemí Evropské unie," popsal ČTK mluvčí útvaru Jaroslav Ibehej.

Kriminalisté se případem začali zabývat na základě trestního oznámení, které podal Finančně analytický útvar ministerstva financí. Čtveřici zadrželi v úterý na území Prahy a Středočeského kraje.

Jako výnos z trestné činnosti zajistili 55 milionů na účtech společností, jejichž prostřednictvím obvinění údajně krátili daň z přidané hodnoty, a to v období od druhé poloviny roku 2010 do konce roku 2011.

Obvinění zůstali na svobodě. Městské státní zastupitelství sice navrhovalo jejich vzetí do vazby, soud ale návrhu nevyhověl.

Za zvlášť závažný zločin zkrácení daně poplatku a jiné povinné platby hrozí pachatelům vzhledem k výši vyčíslené škody pět až deset let vězení.

Daňová kriminalita v posledních letech stoupá. Zatímco v roce 2009 policie šetřila 574 případů krácení daně, loni to bylo už 916.

Ministerstvo spravedlnosti chce tresty za závažné daňové úniky zvýšit. Podle novely trestního zákoníku, kterou ve středu schválila vláda, bude pachateli, který činem způsobí škodu nejméně 500.000 korun, hrozit namísto současných osmi let deset let vězení. U škody dosahující částky pěti milionů korun návrh zvyšuje trestní sazbu z deseti na 12 let odnětí svobody. Nově by také měla být trestná i příprava ke zkrácení daně, nikoliv jen samotné zkrácení daně či pokus o něj.

Související