Ministr vnitra Jan Kubice si neumí představit další spolupráci pražské vrchní žalobkyně Lenky Bradáčové a šéfa protikorupční policie Tomáše Martince. Důvodem je tvrzení Bradáčové o tom, že na ni policie připravuje kauzu, což šéf útvaru popírá. Kubice to řekl v neděli v pořadu Otázky Václava Moravce v České televizi. Sporem se zabývá policejní prezident a jeho vnitřní kontrola, do případu se již dříve vložil také ministr spravedlnosti Pavel Blažek, který se Bradáčové zastal.

Kubice řekl, že si spolupráci Bradáčové s Martincem nedokáže "jako občan a ministr vnitra představit". "Na druhé straně policejní prezident je funkcionář s personální pravomocí. Je to jenom a jenom na něm," dodal. Důležitá je podle něj otázka, zda je spor pouze v osobní rovině, nebo i v profesionální.

S šéfem vnitra souhlasil opoziční poslanec Jeroným Tejc (ČSSD), podle něj konflikt vypadá "trošku jako souboj andělů", protože Martinec i Bradáčová mají důvěru veřejnosti a těžko si představit, že se vzájemně obviňují bez důkazů. "Bez personálních změn zřejmě bude spolupráce velmi obtížná, tím neříkám, že k nim má dojít, ale změny nakonec mohou vést k odchodu jednoho nebo i možná obou, což bych považoval za velkou škodu," uvedl Tejc.

Nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman uvedl, že vztah žalobce a finanční policie vyžaduje těsnou spolupráci a na obou stranách musí fungovat důvěra. "To, co mi doktorka Bradáčová sdělila k celé situaci, považuji za naprosto závažné, a jsem proto rád, že se tím zabývá policejní prezident v rámci vnitřní kontroly," řekl bez dalších podrobností Zeman v první části pořadu. Případný odchod jednoho z účastníků sporu nechtěl komentovat. "Do rozhodnutí (šéfa policie) nepočítám s ničím," dodal.

Martinec: Bradáčová nemá důkaz

Bradáčová koncem března vyvracela v rozhovoru pro rozhlasovou stanici Frekvence 1 možnou podjatost v kauze IT zakázek ministerstva práce a sociálních věcí. V něm policisté podle informací médií prověřují i manžela vrchní státní zástupkyně Tomáše Hájka, se kterým ale Bradáčová tři roky nežije. Po vysílání žalobkyně řekla, že na ni kauzu vyrobil šéf protikorupční policie Tomáš Martinec. Její výrok zaznamenaly mikrofony, Martinec následně toto tvrzení popřel s tím, že Bradáčová k němu nemá a ani nemůže mít jakýkoliv důkaz.

Žalobkyně dala kvůli svému podezření podnět k prověření práce policie. Policejní prezident už dříve uvedl, že není přesvědčený o tom, že policie něco "vyrobila". O podnět Bradáčové se prý však osobně zajímá, protože ho pokládá za velmi závažný.

Do sporu se později vložil ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS), který se v dopisu Červíčkovi Bradáčové zastal. Na tiskové konferenci po schůzi vlády také uvedl, že v kauze jde o to, zda je policie při své činnosti vázána zákony, či nikoliv. Praktiky policie přirovnal k padesátým letům minulého století.

Související