V lednu 2009 média informovala o tragické smrti výsadkáře Lukáše Syručka. Prvotní obvinění se sneslo na hlavy dvou zaměstnanců seskokové zkušebny, ovšem soud v listopadu loňského roku rozhodl, že odpovědnost leží na bedrech české armády.

Po ministerstvu obrany nyní Syručkovi pozůstalí požadují 6,5 milionu korun jako odškodné. Soud ve středu rodinu vyslechl. Velmi emotivně mluvila vdova po výsadkáři Alena Syručková. S manželem se seznámila již ve svých 17 letech, před deseti lety si ho vzala a vychovávala s ním dvě malé děti. Děti se prý na otce často ptají a velmi jim chybí. Žena také vypovídala o tom, jak se z rozhlasu dozvěděla o úmrtí svého muže. "Na to člověk bude myslet do smrti, z paměti se to vymazat nedá," doplnil pak její slova otec Lukáše Syručka.

Resort podle právníka již zaplatil manželce a dětem zabitého výsadkáře 1,57 milionu. Ministerstvo však stále trvá na tom, že se vůči nim žádné újmy nedopustilo.

"Smrt Libora Syručka byla v daném případě naprosto zbytečná a nebyla výsledkem nešťastné náhody," prohlásila právní zástupkyně rodiny Hana Bernatová. Soudní líčení bude po prvních výsleších pokračovat v květnu.

Neotevřený padák a podivné vyšetřování

Na chrudimské základně poslali před čtyřmi lety nováčky vyzkoušet novou výstroj, která ale už dříve vykazovala problémy. Šňůry z padáků se totiž zachycovaly o trčící pouzdra pušek. Právě tato závada se měla stát Syručkovi osudnou. Zesnulému vojákovi se při seskoku neotevřel hlavní padák a ten záložní až příliš pozdě.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.