Loňský čistý zisk byl ovlivněn zaúčtováním odložené daně. Zisk před zdaněním dosáhl 5,66 miliardy korun, tedy přibližně stejně jako v roce 2011. Tržby přepravce plynu se každoročně pohybují okolo deseti miliard korun.

 

Společnost Net4Gas tak představuje nevěstu s atraktivním věnem. Tomu odpovídá i cena 1,6 miliardy eur (41 miliardy korun), kterou za ni v březnu nabídlo vítězné konsorcium tvořené německou pojišťovnou Allianz a kanadským fondem Borealis Infrastructure. Transakce má být dokončena v nejbližších měsících po obdržení souhlasu antimonopolních orgánů.

 

Prodávajícím je německý koncern RWE, který vlastnil české plynovody od jejich privatizace v květnu 2002. Původně byly součástí podniku Transgas, později je RWE s ohledem na legislativní požadavky Evropské unie vyčlenilo do samostatné firmy. Tu se rozhodlo vedení koncernu v loňském roce prodat, aby získalo peníze za snížení dluhu.

 

Nový vlastník si spolu s podnikem Net4Gas kupuje jednu jistotu a jednu nejistotu. Jistotou je nový plynovod Gazela, který navazuje na potrubí Nord Stream vedoucí po dně Baltského moře. Do provozu byl slavnostně spuštěn letos v lednu. Česko si díky němu udrží pozici tranzitní země pro ruský plyn směřující dál na západ.

 

Nejistotu představuje aktuální zásah Energetického regulačního úřadu do nastavení cen distribuce a přepravy plynu. Úřad vedený Alenou Vitáskovou totiž oznámil, že plánuje zkrátit současné regulační období v plynárenství o rok. Od ledna 2014 chce nastavit přísnější pravidla, což se negativně projeví na ziskovosti distributorů plynu i firmy Net4Gas.

 

Šéfové firmy s tím nesouhlasí a volají po stabilitě regulačního prostředí, které jsou nutnou podmínkou pro realizaci dalších velkých investičních projektů. „Společnost Net4Gas plánuje další investice ve výši více než 15 miliard korun do roku 2020,“ upozornil v předmluvě k výroční zprávě jednatel Net4Gas Thomas Kleefuss.

Související