Mezinárodní Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) varuje Českou republiku před nárůstem počtu "sociálně vyloučených" škol.

Bohatší rodiny podle OECD hledají dobré školy, zatímco sociálně slabší děti zůstávají ve škole nejblíž svého bydliště. Ani jednomu kolektivu školáků taková selekce neprospívá. Ministr Petr Fiala nyní hledá recept, jak tyto problémy řešit.

"Volba školy tak může dále zvyšovat nerovnosti mezi dětmi," varuje zpráva OECD, na kterou jako první upozornila MF Dnes.

Podle listu jsou ve "slabších" školách žáci téměř předurčeni k neúspěchu bez ohledu na to, jak moc jsou chytří, protože spíše řeší sociální a finanční problémy, zatímco žáci ve druhé skupině škol zmiňované potíže znají jen z filmů, což jim ztěžuje zapojení do společnosti po studiu.

Ministr Petr Fiala nyní hledá recept, jak tyto problémy řešit. Chce jej představit na podzim. Předem prozradil, že bude podporovat regiony, kde děti dosahují horších výsledků, a malým školám přidá peníze, aby se mohly zlepšit.

Související