Zastupitel a poslanec ODS Boris Šťastný ve čtvrtek složí mandát zastupitele Prahy. Nesouhlasí se způsobem vedení města a děním v koalici ODS a TOP 09, oznámil na jednání pražského zastupitelstva. Na jeho místo nastoupí místostarosta Prahy 10 Bohumil Zoufalík (ODS).

Z postu pražského zastupitele se rozhodl odstoupit i  starosta Prahy 10 Milan Richter. Toho v zastupitelstvu nahradí Ivan Vinš (ODS). Richter svůj krok zdůvodnil nespokojeností s prací koalice.

Boris Šťastný patří k dlouhodobým kritikům pražského primátora a šéfa ODS v hlavním městě Bohuslava Svobody.

"Toto město se řítí do absolutní katastrofy, je zmítané skandály, netransparentností, nekompetentním řízením, propadá se v dluzích... To jsou všechno věci, se kterými nelze souhlasit," prohlásil Boris Šťastný.

Narážel mimo jiné na krizi, která se v úterý rozhořela mezi radními za ODS a TOP 09. Koalici označil za "nefunkční svazek, ve kterém se vede guerillová válka."

Primátor Bohuslav Svoboda (ODS) regoval tím, že Šťastnému i Richterovi vyhovovala doba "starých pořádků a kamarádčovství", která už na radnici skončila. "Nebyli schopni najít své místo v transparentním prostředí současné radniční koalice," uvedl. Jejich odchod respektuje.

Milan Richter údajně rezignuje i kvůli nestandardní dění v městských organizacích, například v Kongresovém centru Praha a dopravním podniku. "Tady, na magistrátu, se děje mnoho nestandardních věcí... Mnoho zvláštních hlasování rady, zvláštní hlasování zastupitelstva. Přestože jsem se snažil na úrovni politických orgánů ODS své postřehy říkat a upozorňovat na špatná rozhodnutí a možná pochybení, nikdy nebyly vyslyšeny," řekl Richter.

Boris Šťastný sám sebe označil za disidenta uvnitř pražské ODS. "Je potřeba si uvědomit, že propojení vedení pražské radnice a pražské ODS je mimořádné, a ten vliv, ať už politický, tak i ekonomický je tak silný, že je promítán i do vedení pražské ODS. Čili v tuto chvíli, možná už delší dobu, se cítím být spíše disidentem uvnitř pražské ODS. Ale to neznamená, že nebudu říkat věci tak, jak si je myslím," řekl.

Ve svém proslovu uvedl, že na konci jednání zastupitelstva složí svůj mandát. "Nesliboval jsem (voličům) rozdělování tučných fleků v městských firmách. Odmítám za to nést zodpovědnost," řekl Šťastný.

Ve svém projevu se rovněž opřel do poradce primátora Svobody Marka Hanče, kterého označil jako novodobého Janouška pana primátora Svobody.

"Každý ví, že pan Hanč chodí po městě, obíhá média, diskutuje s podnikateli, ten člověk je tady posazen na naprosto netransparentní pozici. Není zaměstnancem magistrátu, on má nějaký status na základě poradenství, možná na živnostenský list na základě švarc systému, ale určitě to není úředník, který by podléhal zákonu o střetu zájmů. Všichni vrabci na pražských věžích štěbetají o vlivu pana Hanče. Já jsem se neúčastnil těchto věcí za éry pana Janouška a odmítám se jich účastnit za éry pana Hanče," dodal pro ČTK Šťastný. Za svůj projev sklidil potlesk některých zastupitelů.

Na proslov Šťastného reagovala radní Aleksandra Udženija (ODS). "Pane Šťastný, já jsem dlouho neslyšela takovou snůšku lží a populismu," řekla Udženija s tím, že by se nad sebou měl zamyslet. Jeho odchod ze zastupitelstva na závěr označila za, v souvislosti s projevem, dobrý. Také jí část zastupitelů zatleskala.