Změny ve stínové vládě ČSSD, které ve středu představil předseda strany Bohuslav Sobotka, znovu odkryly neshody jednotlivých stranických křídel.

Proti původním návrhům v ní totiž nejsou příznivci Miloše Zemana – Vítězslav Jandák, Marie Benešová a Zdeněk Škromach. A to nelíbí jejich spojenci a místopředsedovi strany Michalu Haškovi.

"Respektuji právo i odpovědnost pana předsedy Sobotky sestavit stínovou vládu, ale náš sjezd v Ostravě dal dva jasné vzkazy - chtěl maximální sjednocení ČSSD a také zakopání válečné sekery s prezidentem Milošem Zemanem. Tomu překvapivě neodpovídá absence nejúspěšnějšího kandidáta ve sjezdové volbě místopředsedů Zdeňka Škromacha a naopak zastoupení některých neúspěšných obdivovatelů prezidentského kandidáta pravice Schwarzenberga," konstatoval Hašek, sám Zemanův spojenec.

Kompletní složení stínového kabinetu si prohlédněte ZDE.

Hašek narážel na fakt, že na místech stínových ministrů spravedlnosti a životního prostředí se objevili Jiří Dienstbier a Vladimír Špidla, kteří se v prezidentské kampani stavěli spíše na stranu současného ministra zahraničí.

Proč nekritizuje Hulinského, diví se Dientsbier

Dienstbier, který patří k Haškovým odpůrců, na výrok reagoval na svém facebookovém profilu. "Překvapuje mě, že Michal Hašek nekritizuje spíše účast Petra Hulinského, který neváhal zneužít postižené děti k vytahování peněz z pražských městských firem. Ale kdo by se v dnešní politice pozastavovat nad neslušností, když se hoši umí tak hezky dohodnout," uvedl.

Bývalý pražský radní Hulinský by měl působit v Sobotkově vládě jako "mluvčí stínové vlády pro sport a mládež".

Na post stínového ministra průmyslu se vrátil i Milan Urban, který v minulosti čelil kritice za příliš těsné vztahy s manažery ČEZ. Místo ministra financí obhájil i Jan Mládek. Ten zase nedávno pobouřil podnikatele výrokem o parazitujících živnostnících.

Politoložka Vladimíra Dvořáková je přesvědčena, že za změnami je vidět určitý boj o posty mezi dvěma křídly. To, že jsou ve stínové vládě Dienstbier a Špidla, sice může způsobit rozpory v ČSSD, nemusí ji to však oslabit navenek. Oba považuje za odborníky na svém místě.

Související