Významnými českými dny se stanou Den památky Jana Palacha a Den narození Jana Amose Komenského. Shodli se na tom senátoři s tím, že první bude připadat na 16. leden a druhý na 28. březen. Novelu zákona o státních svátcích ještě dostane k podpisu prezident Miloš Zeman.

Poslanecká novela má připomenout 16. leden 1969, kdy se tehdejší student filozofické fakulty Palach upálil na protest proti nastupující normalizaci po okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. O tři dny později svým zraněním podlehl.

Novela by měla nabýt účinnosti symbolicky letošního 11. srpna, tedy v den 65. výročí Palachova narození.

Poslanec Viktor Paggio (LIDEM) připomněl, že Palachův pohřeb se stal jednou z posledních velkých akcí, při níž Čechoslováci masovou účastí jednoznačně deklarovali nesouhlas s dobovou politickou realitou.

Komenského narozeniny navrhla povýšit na významný den Vlasta Bohdalová (ČSSD) s poukazem na to, že loni uplynulo 420 let od narození "tohoto velikého pedagoga a filozofa". Předseda senátního školského výboru Marcel Chládek (ČSSD) připomenul, že už nyní se 28. březen připomíná jako Den učitelů.

V současnosti je v kalendáři devět významných dnů, které na rozdíl od státních svátků nejsou volnými dny. Smysl významných dnů je tak především symbolický.

Senátoři k obsahu novely žádné připomínky neměli. Zástupci ČSSD v čele s Martinem Tesaříkem pouze do budoucna doporučovali v rámci zákona vyzdvihnout i význam dalších obcí, které byly za druhé světové války nacisty vypáleny. Nyní je mezi významnými dny pouze datum připomínající vyhlazení Lidic na Kladensku.