Provoz věznice Guantánamo a vojenského soudního systému na Kubě stojí ročně podle odhadů Pentagonu 150 milionů dolarů, což jsou téměř tři miliardy korun. Věznice má nyní 166 vězňů, takže náklady na jednoho vězně za rok jsou více než 900 tisíc dolarů, tedy 17,6 milionu korun. Podle agentury Reuters by tak věznice mohla být označena za nejdražší vězení na světě.

Prezident Barack Obama označil tento týden náklady na provoz věznice jako jeden z mnoha důvodů, proč by se mělo vězení zavřít. Věznici na vojenské základně zřídila po teroristických útocích na Spojené státy z 11. září 2001 vláda George Bushe mladšího, aby tam shromažďovala osoby podezřelé z terorismu. Věznice je často terčem kritiky ochránců lidských práv.

Podle analytiků vězeň ve věznici s nejvyšší ostrahou v USA stojí ročně nanejvýše 60 tisíc až 70 tisíc dolarů, přes 1,2 milionu korun. A v celkovém průměru jsou náklady na jednoho vězně zhruba 30 tisíc dolarů, což je v přepočtu 600 tisíc korun, tedy třicetkrát tolik, co ve věznici Guantánamo.

Za den stojí vězeň na Kubě americké daňové poplatníky přes 48 tisíc korun. Jenom pro srovnání, Češi zaplatí za jednoho vězně kolem 760 korun, jak vyplývá ze statistik Vězeňské služby ČR za rok 2011.

Právě náklady by mohly být mocnou zbraní v rozhodování o uzavření věznice v době masivních škrtů vládních výdajů. Státní výdaje se musí do konce září snížit o 109 miliard dolarů.Věznice Guantánamo

Za stejnou cenu, jaké jsou náklady na jednoho vězně na Guantánamu, by Bílý dům mohl 12 týdnů nabízet prohlídky pro veřejnost, což je velmi ceněná tradice a musela být kvůli úsporám zrušena. Stejné peníze stojí rovněž provoz kontrolní věže na regionálním letišti v severozápadním Arkansasu, další oběť úspor, po dobu 45 měsíců.

Za 900 tisíc dolarů by se rovněž daly financovat dodávky jídla až do domu pro seniory v téměř sedmi státech. V oblasti výdajů na vojenství a národní bezpečnost představují náklady na čtyři vězně náklad pro vycvičení jednoho pilota vojenského stíhacího letadla.

Proč je vězení tak drahé?

Důvodem obrovských nákladů na provoz věznice a justičního komplexu je jeho umístění na americké námořní základně na jihovýchodním pobřeží Kuby. Kvůli vztahům mezi Kubou a USA, které jsou téměř nulové, se musí všechno potřebné pro základnu, jako potraviny, stavební materiál a další věci, přivážet odjinud. Pokud zasedá vojenský tribunál, každý soudce, právník i média musí letět na Guantánamo vojenským letadlem.

Obama slíbil v lednu 2009, kdy se poprvé ujímal prezidentského úřadu, že do roka vězení zavře. Jeho snahy však nevyšly, a to částečně kvůli nesouhlasu Kongresu s převozem vězňů do USA, který se nelíbil jak republikánským, tak některým demokratickým poslancům.