Městské státní zastupitelství v Praze podalo obžalobu na lobbistu Romana Janouška. V souvislosti s loňskou dopravní nehodou ho viní z pokusu vraždy a z ohrožení pod vlivem návykové látky. Sdělila to mluvčí zastupitelství Štěpánka Zenklová. V případě odsouzení muži hrozí až 18 let vězení.

Ohrožení pod vlivem návykové látky se Janoušek podle obžaloby dopustil tím, že pod vlivem alkoholu, který vylučoval způsobilost k řízení vozidla, řídil motorové vozidlo a způsobil dopravní nehodu. "Pokusu zločinu vraždy se měl dopustit v nepřímém úmyslu, po spáchání dopravní nehody, v reakci na snahu řidičky poškozeného vozidla tuto nehodu řešit," doplnila mluvčí.

Obžalobou, kterou státní zástupkyně podala v pondělí, se bude zabývat Městský soud v Praze.

Podle policistů Janoušek loni v březnu při jízdě v Praze 4 nedodržel bezpečnou vzdálenost a narazil do vozu před sebou. Jel prý dál a zastavil až po zhruba 50 metrech na světelné křižovatce. Řidička z poškozeného auta za ním šla a pokoušela se ho kontaktovat, Janoušek ji ale autem srazil a ujel. Policie lobbistu dostihla a při dechové zkoušce mu naměřila přes 2,2 promile alkoholu. Sraženou ženu později odškodnil, výši odškodnění však obě strany tají.

Žalobci Janouška původně stíhali pro úmyslné těžké ublížení na zdraví, letos v lednu však jeho čin překvalifikovali. Podle Zenklové má spis 1300 stran, jeho součástí je také 41 kusů CD a DVD.

Vyšetřování, které policistům trvalo déle než rok, se protáhlo kvůli tomu, že se Janoušek několikrát omluvil z opakovaného výslechu, který musel po změně kvalifikace svého skutku absolvovat. Nejprve měl podle svého advokáta chřipku, následně se podrobil operaci hlavy.

Související