Národní rada osob se zdravotním postižením a KDU-ČSL uspořádala před ministerstvem práce happening za urychlení konce sKaret.

Předseda rady Václav Krása se domnívá, že stále existuje možnost zachování karet, a to přes doporučení kabinetu Petra Nečase (ODS) ministryni Ludmile Müllerové (TOP 09), aby zahájila jednání o ukončení projektu.

"Nám se zdá, že o ně bude ministr Kalousek bojovat. Jsou tady pořád politické síly, které se jí snaží resuscitovat," řekl Krása IHNED.cz.

Osud karty závisí do značné míry na vyjednávání s Českou spořitelnou, která výplaty sociálních dávek zprostředkovává. Ministryně se s bankou v pondělí dohodla na vytvoření komise, která se bude zabývat možnostmi ukončení.

Rada postižených kritizuje projekt od počátku. Vadí jí třeba to, že spořitelna má přístup k osobním údajům příjemců dávek. Nesouhlasí ani s tím, aby za posílání peněz lidé platili.

Poukazuje i na to, že sKarta nahrazuje u handicapovaných dosavadní průkazy tělesně postižených. Lidé ji tedy ukazují třeba při žádostech o přidělení parkovacího místa či o uznání jiných výhod, musejí přikládat i její kopii. Předávají a ofocují tak vlastně kartu platební.

Kvůli nakládání s osobními údaji také MPSV dostalo od Úřadu pro ochranu osobních údajů půlmilionovou pokutu.