Prezident Miloš Zeman označil dotace na solární energii za největší tunel v dějinách české společnosti.

V úterním premiérovém vystoupení před sněmovnou, které trvalo zhruba 45 minut, Zeman uvedl, že "solární baroni" české hospodářství do této doby připravili zhruba o 200 miliard korun. Navrhuje proto vytvoření komise, která dotace vyšetří.

Podporu obnovitelných zdrojů v Česku označil Zeman za "naprosto nesmyslnou a šílenou". České podniky kvůli ní a zvýšeným cenám elektřiny podle něj přišly o 165 miliard korun, české domácnosti pak o dalších 35 miliard.

"Jak chcete pronášet vzletná slova, třeba tady v parlamentě, o zvyšování konkurenceschopnosti českého průmyslu, když současně nesmyslnou dotační politikou připouštíte snižování této konkurenceschopnosti?" ptal se poslanců.

Prezident se prý postupně setkal s ředitelem Bezpečnostní informační služby, nejvyšším státním zástupcem, prezidentem Nejvyššího kontrolního úřadu, prezidentkou Energetického regulačního úřadu a ministrem vnitra, kterým navrhl vytvoření společného týmu, "který by se tímto největším tunelem v českých ekonomických dějinách zabýval".

Tým, který navrhuje, může být prý daleko účinnější než parlamentní vyšetřovací komise, jež by postihla "solární šílenství a solární barony".

Tři neduhy Česka

Česká společnost podle Zemana čelí třem zásadním problémům – jsou to korupce a rozkrádání veřejného i soukromého majetku, rostoucí nezaměstnanost a sílící nedůvěra vůči ústavním institucím, včetně sněmovny.

Zeman zároveň vyzval poslance, aby stejně jako on přispívali ze svého platu na splácení státního dluhu.

A představil také tým svých poradců. Zdůraznil přitom, že nejde o placené funkce. "Je to expertní tým, nikoliv placení poradci," dodal prezident.

Radit mu budou šéf Svazu průmyslu a dopravy Jaroslav Hanák (oblast průmyslu, dopravy a stavebnictví), odborářský předák Jaroslav Zavadil (sociální politika), ekonom a exministr financí Jiří Rusnok (finanční politika), bývalá nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová (právo a justice), slušovický patriot František Čuba (zemědělství), šéf české pobočky ruského ropného gigantu Lukoil Martin Nejedlý (energetická politika) a koordinátorem týmu poradců bude hradní kancléř Vratislav Mynář.

Otázky zahraniční politiky má podle očekávání na starosti Hynek Kmoníček, šéf hradního zahraničního odboru.

V úvodu svého vystoupení Zeman odmítl úvahy o tom, že by se mohl snažit jako přímo zvolený prezident rozšiřovat míru svých kompetencí.

Už žádné amnestie

Připomněl, že dvou kompetencí se dobrovolně vzdal, tedy udělování milostí s výjimkou humanitárních a vyhlašování amnestií. Usilovat prý nehodlá ani o možnost prezidentské zákonodárné iniciativy.

"K čemu by prezidentovi tato iniciativa byla, jestliže by na svou stranu a pro své argumenty nedokázal získat většinu poslanců a senátorů," poznamenal.

Zeman vystoupil ve Sněmovně poprvé ve funkci prezidenta. Předtím poobědval s vedením Sněmovny a podle jejího místopředsedy Lubomíra Zaorálka (ČSSD) řekl, že by chtěl na její jednání docházet pravidelněji.

Prezident by mohl Sněmovnu podle Zaorálkova odhadu navštěvovat jednou za čtvrt roku, a to především tehdy, když bude mít důležité téma, které bude chtít s poslanci prodiskutovat.

Zeman do sněmovny dorazil asi hodinu před polednem, u vstupu ho uvítala její předsedkyně Miroslava Němcová, které Zeman předal kytici. Při příjezdu na Zemana poté, co vystoupil z auta, jeden z přihlížejících zavolal: "Pane prezidente, morituri te salutant!" (Jdoucí na smrt tě zdraví!) "Živý jste dost," reagovala hlava státu.

Prezident se před schůzkou s předsedkyní dolní komory zapsal i do historické pamětní knihy. "Přeji Poslanecké sněmovně, aby byla dílnou moudrosti, nikoliv místem hádek," napsal Zeman do vzácného dokumentu, v němž první zápis v roce 1919 učinil prezident Tomáš Garrigue Masaryk.

Kachna k obědu

Po jednání s Němcovou Zeman poobědval s vedením sněmovny. K obědu měli kachnu.

Už po svém nástupu do funkce hlavy státu Zeman promluvil v Senátu a navštívil také schůzi vlády.

Vedle svého předchůdce ve funkci Václava Klause se stal Zeman druhým politikem, který se do pamětní knihy zapsal jako prezident i předseda Poslanecké sněmovny. V této funkci tak Zeman učinil v roce 1998. Tehdy do knihy napsal: "Kniha je moudrost mimo nás. Chceme-li se stát moudrými, je dobré trávit svůj čas v knihovnách."

Zemanův předchůdce Václav Klaus vystoupil ve sněmovně během deseti let v prezidentské funkci třikrát.

Související