Už jen sedm týdnů mají čas lidé, kterým je více než 35 let, aby vstoupili do nového, tzv. druhého pilíře penzijního systému. 

Od začátku roku se podle Asociace penzijních fondů připojilo zhruba 32 tisíc lidí. Penzijní společnosti přitom původně očekávaly, že během první poloviny roku se do nového systému zajištění na stáří zapojí okolo půl milionu lidí. 

Podle analytiků a finančních poradců je penzijní reforma velkým fiaskem. Zástupci penzijních společností proti tomu věří, že do konce června se výrazně zvýší zájem. Ti, kterým je více než 35 let, se totiž nebudou moct do druhého pilíře potom už zapojit. Na rozhodnutí, ze kterého už se nedá vycouvat, jim tak zbývá jen několik týdnů. 

"Nějaký nárůst ke konci toho období určitě bude, ale je absolutně nereálné, aby se ten výsledný počet jen blížil k plánovaným 500 tisícům klientů," říká k tomu Jan Macek, analytik společnosti Swiss Life. 

Podobně střízlivě hodnotí atraktivitu druhého pilíře i další. "Již nyní lze druhý pilíř označit za slepou uličku českého finančního trhu. Lidé se obávají politických tlaků, které mohou změnit pravidla druhého pilíře neznámým směrem, a vadí jim v podstatě nulová likvidita důchodového spoření," doplňuje analytik Broker Consulting Jan Lener.

U druhého pilíře se totiž naspořené peníze dají využít až v penzi zároveň s přiznáním státního důchodu. Do té doby člověk nemá k uspořené částce přístup. "To není pevné datum, na které se lidé mohou spolehnout," dodává Lener další důvod, který lidi často odrazuje od zapojení do druhého pilíře. 

Podle odhadů finančních poradců se tak během první poloviny roku nepřipojí ani sto tisíc lidí.

HNByznys na facebooku

/klikem na ikonu vstupte na profil/

Zatímco analytici nevěří, že by závěrečný zájem mezi lidmi byl strhující, zástupci penzijních společností se vyjadřují s větším optimismem.

"Počet lidí, kteří uzavírají důchodové spoření, se zvyšuje. V květnu, a především v červnu čekám výrazný nárůst uzavřených smluv, protože se bude blížit konec prvního pololetí, kdy mají všichni starší 35 let poslední šanci na rozhodnutí, jestli důchodové spoření využijí, nebo ne," uvedl prezident asociace penzijních fondů a generální ředitel ČSOB Penzijní společnosti Karel Svoboda.

"V posledních dnech a týdnech roste ve druhém pilíři znatelně počet klientů starších 35 let. Poměr věkové skupiny osob starších než 35 let a mladších než 35 let je tak v tuto chvíli přibližně vyrovnaný,“ uvedl výkonný ředitel společnosti Pavel Jirák.

Získat povinné minimum bude pro některé problém

Podle průzkumu poradenské firmy Swiss Life penzijní barometr, který pravidelně každý měsíc mapuje zájem Čechů o druhý pilíř, má aktuálně zájem vstoupit do něj 4,1 procenta Čechů starších 18 let. O vstup do druhého pilíře se tak zajímá maximálně 250 tisíc lidí.

U menších penzijních společností tak může hrozit i to, že se jim nepodaří získat během prvních dvou let 50 tisíc klientů. To je přitom zákonem určené zákonné minimum. "Pro menší společnosti to určitě problém bude," dodává Macek. Ty pak budou muset nejspíše zaniknout a jejich klienty převezmou konkurenční společnosti. 

Samotné penzijní společnosti zatím takový scénář nepřipouštějí. Přiznávají ale, že se prodlouží návratnost jejich investic do nových penzijních fondů. 

Do druhého pilíře je od ledna možné přesměrovat tři procentní body z odvodů na sociální pojištění a přidat dva body ze svého příjmu.