Česká věda má další úspěch v onkologii. Tuzemští vědci totiž v mezinárodním odborném časopisu Apoptosis popsali látku, která dokáže způsobit smrt rakovinné buňky.

Jde o alkaloid z hlavotisu peckovitého, jehličnanu původem z Japonska, který se používá v tradiční čínské medicíně k léčbě nádorů, posiluje účinky proteinu TRAIL.

Některé nádorové buňky ale jsou vůči TRAIL odolné, nebo u nich dokonce TRAIL vyvolává další dělení a tvorbu dalších nádorů.

"Pozornost se tedy zaměřila na hledání pomocníka, který by unikátní schopnost TRAIL výběrově zabíjet nádorové buňky podpořil. Jednu takovou látku identifikovaly vědecké týmy pod vedením Ladislava Anděry a Petra Bartůňka z Ústavu molekulární genetiky Akademie věd," sdělila Miroslava Kaňková z odboru mediální komunikace

Vědci podle ní prokázali, že kultivace buněk z nádoru tlustého střeva s TRAIL a alkaloidem homoharringtoninem (HHT) vedla k jejich úplnému zničení, zatímco normální buňky pocházející z epitelu zdravého střeva zůstaly k této kombinaci látek netečné a přežily. Badatelé popsali způsob, jakým HHT ovlivňuje signální dráhu molekuly TRAIL.

 

"Důležité je, že likvidace nádorových buněk fungovala nejen v buněčných kulturách, ale také u myší, kterým byly vpraveny nádorové buňky.

Během 18 dnů po podání směsi TRAIL a HHT se růst nádoru zastavil a myši neprojevovaly žádné známky strádání a vedlejších účinků," dodala Kaňková.