Nejvyšší správní soud řeší pozoruhodný případ: Má totiž rozhodnout, zda rodina, která si kvůli bezpečnosti před opakovanými útoky nechala na dům nainstalovat bezpečnostní kameru, má zaplatit pokutu, protože s její pomocí odhalila vandaly.

Jeden z dvojice mužů, kteří na okna domu vystřelili z praku, si totiž stěžoval u Úřadu pro ochranu osobních údajů (ÚOOÚ) na porušení zákona - a uspěl. Úřad rodině vyměřil pokutu 1 500 korun, protože kamera monitorovala i část veřejného prostranství ulice, ze které vandalové stříleli. Tím podle úřadu porušila zákon o shromažďování osobních údajů.

„Jako správce osobních údajů shromažďoval prostřednictvím kamerového systému instalovaného na svém domě osobní údaje osob pohybujících se po ulici před domem a vstupujících do domu na druhé straně ulice, a to bez jejich souhlasu,“ píše se přesně v rozhodnutí ÚOOÚ. Podle úřadu navíc o tom, že prostor snímá kamera, nikoho neinformoval.

Verdikt úředníků následně potvrdili i soudci pražského městského soudu. Rodina se ale s rozhodnutím nesmířila a obrátila se se stížností k Nejvyššímu správnímu soudu (NSS).

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.