Sněmovna v pátek podpořila novelu trestního zákoníku, která znovu zavádí účinnou lítost u korupčních činů. Předloha, která míří do ústavně-právního výboru, také zpřísňuje postih daňových úniků a přináší dva nové trestné činy související s pohlavním zneužíváním dětí.

Člověk, který vyhoví žádosti o úplatek, se podle novely vyhne trestnímu stíhání. Podmínkou je, aby s policií spolupracoval na odhalení toho, kdo si o úplatek řekl.

Koncept účinné lítosti v případech úplatkářství připouštěl starý trestní zákon, který platil do konce roku 2009. Nový trestní zákoník ustanovení nepřevzal. Argumentem zákonodárců bylo to, že možnost účinné lítosti je v západní Evropě neznámá a že s ní nepočítají ani mezinárodní úmluvy o potírání korupce, které Česko ratifikovalo. Toto rozhodnutí však podle kritiků ve svém důsledku zkomplikovalo odhalování případů úplatkářství.

Novela také zvyšuje tresty za závažné daňové úniky. Navíc stanoví, že u krácení daní je trestné nejenom spáchání či pokus o ně, ale už i samotná příprava k činu. Ministerstvo spravedlnosti si od návrhu slibuje efektivnější postih těchto skutků, a to mimo jiné i v oblasti černého trhu s lihovinami nebo cigaretami.

Návrh také zavádí dva nové trestné činy související s pohlavním zneužíváním dětí – účast na pornografickém představení a navazování nedovolených kontaktů s dítětem. Tyto činy budou trestné i pro právnické osoby.

Související