David Rath, poslanec a bývalý středočeský hejtman, je ve vazbě už rok. Za tu dobu už stihl napsat a poslat do sněmovny celkem 12 návrhů zákonů a jejich novel. Vláda je ale většinou odmítla.

Dřívější člen ČSSD Rath například navrhoval nulovou daň z přidané hodnoty u ovoce a zeleniny, požadoval regulaci chovu bojových plemen psů a také proplácení doplatků na léky pro nemocné děti a seniory.

Většina Rathových návrhů se týkala sociálních zdravotních témat. Podle nich by například zdravotní pojišťovny měly plně hradit antikoncepci dívkám od 15 do 18 let a ženám, které pobírají dávky v hmotné nouzi. Bývalý hejtman chtěl rovněž prosadit i to, aby pojišťovny proplácely doplatky za léky vážně nemocným dětem, seniorům nad 70 let a lidem v hmotné nouzi.

Rathovy návrhy

Zdravotní pojišťovny mají hradit antikoncepci dívkám od 15 do 18 let a ženám, které pobírají dávky v hmotné nouzi.

 

Pojišťovny mají proplácet léky vážně nemocným dětem, seniorům nad 70 let a lidem v hmotné nouzi.

 

Stát má platit alimenty na děti neplatičů výživného a následně je vymáhat.

 

Povinnost pro Prahu a další města zřizovat azylová centra pro bezdomovce.

 

Zavést nulovou daň z přidané hodnoty u ovoce, zeleniny a dalších potravin.

 

Zvýšit odečitatelné daňové paušály pro živnostníky.

 

Zavést čtyři sazby daně z příjmu pro firmy podle výše zisku.

 

Zlepšit podmínky pro vazebně stíhané.

 

Regulovat chov bojových plemen psů.

Ve vazbě vznikla i předloha, která by umožnila vznik neziskových nemocnic. Stát by měl také podle Rathovy novely zákona o rodině platit alimenty na děti za neplatiče výživného a následně je po nich vymáhat. Další návrh požadoval zavést pro Prahu a další města povinnost zřizovat azylová centra pro bezdomovce.

Rath se zabýval i daňovými zákony. Podle něj by se měla mimo jiné prosadit nulová daň z přidané hodnoty u ovoce, zeleniny a dalších potravin, zvýšit odečitatelné daňové paušály pro živnostníky a zavést čtyři sazby daně z příjmu pro firmy podle výše zisku.

Kromě těchto návrhů chtěl David Rath také změnit ústavu tak, aby posílil pravomoci prezidenta. Požadoval i lepší podmínky vazebně stíhaných lidí, mezi které sám patří.

 

Většinu jeho návrhů vláda zamítla s tím, že jsou nekoncepční a bezdůvodné, některé prý byly v rozporu s platnou právní úpravou. Ministrům navíc vadilo, že by novely zvyšovaly výdaje státu, zabývat se tak jimi nebudou zřejmě ani poslanci. Podle zákona o jednacím řádu by měl totiž Rath návrhy na plénu jako předkladatel uvést osobně.

Podle Petra Gazdíka, předsedy poslaneckého klubu TOP 09 a Starostů, je Rathovou věcí podávat legislativní návrhy, nicméně jednací řád jasně říká, že je musí představit na plénu. Zda mu to bude umožněno, není na rozhodnutí sněmovny, ale soudních orgánů.

Návrh o náhradním výživném už studuje ČSSD

Pro Gazdíka je překvapivé, že nikdo z Rathových bývalých kolegů z ČSSD nechce ty návrhy "vzít na sebe", aby je jako zástupce předkladatele přednesl. "Dokud se nikdo ze sociálních demokratů neumoudří, tak ty zákony patrně nebudou projednány." Sám se prý bude návrhy rád zabývat, ale až ve chvíli, kdy je někdo představí.

Předseda poslanců ČSSD Jeroným Tejc je přesvědčen, že Rath návrhy předkládá ze dvou důvodů. "Jednak, aby ukázal veřejnosti, že pracuje, tedy že podává konkrétní návrhy. A za druhé, aby ukázal, že mu není umožněno zúčastnit se jednání sněmovny, které probíhá," uvedl. Některé z jeho návrhů jsou prý k diskusi, například zákon o náhradním výživném, a sociální demokraté je prý proto studují.

Pavel Kováčik, šéf poslanců KSČM, obsah návrhů hodnotit nechtěl. Poslanecký klub je podle něj projedná ve chvíli, kdy přijdou na řadu. Zároveň ale dodal, že je možné, že se tak nakonec vůbec nestane.

Policie a státní zástupce viní Ratha a další lidi z přijetí úplatků a dalších korupčních trestných činů, za což jim hrozí až dvanáctileté vězení.