Ve švýcarském městě Bellinzona v pondělí začal u místního soudu ostře sledovaný proces se šesti bývalými manažery Mostecké uhelné společnosti (MUS).

Švýcarská prokuratura je obžalovala z podvodů, korupce, praní špinavých peněz a dalších trestných činů souvisejících s kontroverzní privatizací podniku v 90. letech.

Obžalováni jsou Češi Antonín Koláček, Oldřich Klimecký, Petr Kraus, Marek Čmejla a Jiří Diviš, stejně jako belgický obchodník Jacques de Groote. Obžalován byl i Luboš Měkota, který ale v březnu náhle zemřel. Soud v pondělí proto rozhodl o odložení jeho kauzy. Měkotova konta ve Švýcarsku však zůstávají zablokovaná, tak jak o tom při vyšetřování případu rozhodly švýcarské úřady.

K soudu se v pondělí dostavili jen Čmejla, Kraus a Diviš. Krátce před vstupem do soudní síně byli klidní, nervozita na nich nebyla patrná. Naopak Klimecký a Koláček do Švýcarska nedorazili. „Není to taktika, pan Klimecký má vážné zdravotní důvody své i manželky,“ obhajovala manažerovu nepřítomnost advokátka Karolina Zelenková.

Právníci Credit Suisse balí

Tříčlenný tribunál, jemuž předsedá Jean-Luc Bacher, už  po půldruhé hodině vyhlásil přestávku, aby mohl zvážit žádost právních zástupců nepřítomných Klimeckého a Koláčka, kteří kvůli absenci jejich klientů navrhli přerušení jednání.

Když odpoledne senát zasedl znovu, líčení trvalo jen 15 minut. Další hodinu se radil, zda účastníkem procesu může být i banka Credit Suisse, u níž měli obžalovaní na účtech stovky milionů švýcarských franků. Nakonec si právníci banky balí své věci. Soudce oznámil, že je příliš pozdě, aby se banka k řízení připojila.

Kvůli stejné výhradě se projednávání případu nemůže účastnit ani Česká republika, která s připojením v rámci trestního řízení dlouho váhala.

Před zahájením jednání se obžalovaní nechtěli vyjadřovat k jeho průběhu. Kraus zopakoval, že se cítí nevinen. "Nevinný jsem přijel a věřím, že nevinný odjedu," řekl. Diviš zase očekává, že se vše konečně vyřeší. "To je naše velká naděje," řekl. Obžaloba hodlá přesnou výši trestu navrhnout během procesu.

Zatím jste si přečetli 40 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.