Ministerstvo práce a sociálních věcí a úřad práce vyčlenily z peněz státu a Evropské unie sedm miliard korun na sedmibodový plán podpory zaměstnanosti v Česku.

"Máme dostatek financí, abychom pomohli firmám i obcím udržet a také vytvořit nová pracovní místa," prohlašuje  ministryně Ludmila Müllerová (TOP 09).

Ministerstvo očekává, že ještě letos naplňování plánu přinese několik desítek tisíc nových míst.

Zaměstnej sám sebe

Plán se speciálně věnuje nezaměstnaným, kteří chtějí začít podnikat.

Zájemce musí předložit "smysluplný podnikatelský záměr" a může získat 40 až 80 tisíc korun. Úřad práce přitom každý podnikatelský plán jednotlivě posoudí.

"Budoucí 'podnikatel' (OSVČ) se však musí zavázat, že bude svoji živnost provozovat nejméně po dobu, na které se s úřadem dopředu dohodne - obvykle jeden až dva roky," vysvětluje Štěpánka Filipová, tisková mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí. 

Plán Zaměstnej sám sebe má motivovat lidi k podnikání. "Úřad práce budoucím osobám samostatně výdělečně činným nabídne vzdělávací aktivity a také finanční pomoc," říká Müllerová.

Podnikatelů a podnikatelek v Česku přibývá. V roce 2010 Česká správa sociálního zabezpečení evidovala asi 970 tisíc OSVČ, loni jich bylo už více než milion.

rok OSVČ vykonávající činnost
2010 971 556
2011 998 452
2012 1 004 429

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.