Velitel Mezinárodní vesmírné stanice, Kanaďan Chris Hadfield, se originálně rozhodl rozloučit s pobytem ve vesmíru. Jako završení svého pětiměsíčního pobytu natočil pětiminutový klip, údajně první hudební video pořízené v kosmu.

Od prvního zveřejnění ho vidělo na serveru YouTube víc než milion lidí. Kosmonaut přezpíval známou píseň Davida Bowieho Space Oddity. Působivé aranžmá, s lehce upraveným textem s ohledem na Hadfieldovou nynější misi, ukazuje velitele ISS na pozadí modré zeměkoule nebo s kytarou v ruce v bílých útrobách vesmírné lodi.

"S poděkováním velkému Davidu Bowiemu natočeno na palubě ISS. Poslední pohled na náš svět," napsal Hadfield na svém hojně navštěvovaném twitterovém účtu. Obrázky planety Země a videa natočená s paluby ISS si tam prohlédly statisíce lidí.

Video s Bowieho písní bylo natočeno skutečně ve vesmíru, ale konečnou podobu a plnohodnotný hudební doprovod dostalo v pozemském studiu. Sám David Bowie natočil svůj slavný singl už před 43 lety.

Hadfield přistál v úterý ráno v přistávacím modulu Sojuz TMA-07M spolu s kosmonauty Romanem Romaněnkem a Tomem Marshburnem. Na padácích dosedli do kazašské stepi podle plánu v 08:31 místního času (04:31 SELČ). Zbytek nynější posádky - Rusové Pavel Vinogradov a Alexandr Misurkin a americký astronaut Chris Cassidy - má být na ISS do srpna.