Hollywoodská hvězda Angelina Jolie podstoupila preventivní operaci, při které si nechala odoperovat oba prsy. Jak herečka napsala v listu The New York Times, lékaři odhadli, že z 87 procent jednou onemocní rakovinou prsu. Je totiž nositelkou dědičné genetické mutace, která pravděpodobnost výskytu nádoru razantně zvyšuje. 

Lékařka Katarína Petráková z Masarykova onkologického ústavu v Brně říká, že zhruba třetina žen, které mají tak vysoké riziko výskytu rakoviny jako Angelina Jolie, dobrovolně podstoupí preventivní operaci. Jinak celoživotně čelí velmi vysoké pravděpodobnosti, že se u nich objeví nádor, který už nemusí být plně léčitelný.

Jak žena zjistí, jak je u ní vysoké riziko rakoviny prsu?

Existují na to tabulky, podle kterých se riziko dá určit. Záleží to hlavně na onemocnění příbuzných v rodině – matky, sestry, babičky, na věku nebo zda se objevil nádor například v kombinaci s onemocněním vaječníků. To všechno zvedá pravděpodobnost, že v rodině může být nějaká dědičná porucha genu. Dnes známe několik genů, které mohou zvyšovat riziko vzniku zhoubného nádoru prsu.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.