Před soudem ve švýcarském městě Bellinzona pokračoval druhým dnem proces s exmanažery Mostecké uhelné společnosti (MUS), které švýcarská prokuratura v souvislosti s privatizací dolů obžalovala z praní špinavých peněz, z podvodů a korupce.

Obhájci požádali trestní soud ve švýcarské Bellinzoně o přerušení procesu kvůli tomu, že okolnosti sporné privatizace dolů vyšetřují i české úřady. Podle obhájců to jejich mandantům znemožňuje se účinně hájit. Obžalovaní se prý nebudou moci před švýcarským tribunálem údajně volně vyjadřovat, aby si neuškodili.

Obhájce Marka Čmejly uvedl, že se paralelní vyšetřování v Česku zaměřuje na stejná fakta a jeho klient se nemůže vyjadřovat volně k celé věci a aktivně se hájit, protože vše se ihned dostane k českým vyšetřovatelům. Tuto žádost o přerušení podpořil i zástupce Petra Krause.

Čmejlův advokát předal také soudu záznam výslechu prezidenta a bývalého premiéra Miloše Zemana, stejně jako ministrů jeho vlády Pavla Mertlíka a Bohumila Grégra. Zeman byl podle obhájce vyslechnut letos 18. února, zatímco Mertlík a Grégr 23. a 24. dubna. Podle advokáta obsah výslechů potvrzuje, že český stát nebyl při prodeji akcií MUS poškozen.

Tribunál ale řešil především procedurální záležitosti. Zamítl také požadavek advokátů obžalovaných, aby byla z jednání vyřazena společnost Czech Coal Services, která se připojila k obžalobě a která je napojena na nástupnickou firmu MUS, Czech Coal.

Soud pokračuje jen se třemi přítomnými obžalovanými - Markem Čmejlou, Jiřím Divišem a Petrem Krausem. Soudce v pondělí odmítl proces pozdržet a přerušit jednání, jak žádali advokáti nepřítomných Oldřicha Klimeckého, Antonína Koláčka a Belgičana Jacquesa de Grootea. Soud jejich případy zatím oddělil.

Nepřítomným byla v úterý odeslána obsílka, aby se před soud v Bellinzoně dostavili 10. června. Do 24. května se soud nyní bude věnovat první skupině obžalovaných, od 10. června druhé skupině nyní nepřítomných. Obě části procesu se mají spojit 24. června. Teprve o dva dny později, od 26. června budou předvoláváni první svědci, aby se v rámci již "spojeného" procesu mohli vyjadřovat k záležitostem týkajících se obou skupin obžalovaných.

Soudce také rozhodl, že advokát nedávno zemřelého Luboše Měkoty nemůže vzhledem k jeho dosud nevyřízenému dědictví hájit jeho záležitosti. Může se však vyjadřovat v souvislosti se společností Edwards Consulting, která Měkotovi patřila. Na obstavených účtech Edwards Consulting ve Švýcarsku zůstává 24 milionů eur (620 milionů korun) a kromě toho miliarda korun.

Poměrně prudká přestřelka se strhla kolem účasti společnosti Czech Coal Services, která se připojila k obžalobě a může se vyjadřovat k jednání soudu. Czech Coal Services je napojena na společnost Czech Coal, tedy nástupnickou firmu po MUS. Na Czech Coal Services přešly právní vazby po MUS. Spolu s dalšími exmajiteli MUS Vasilem Bobelou a Petrem Pudilem tyto firmy ovládá také Pavel Tykač.

Advokát Jiřího Diviše označil účast Czech Coal Services za "šaškárnu" s tím, že Bobela a Pudil "o všem" věděli a na nákupu akcií MUS a jejich pozdějším prodeji vydělali vysoké částky. "Nechápeme, jak mohou sedět vedle obžaloby jako poškozená strana, to je snad žert," řekl advokát. Zeptal se také, zda se Czech Coal Services připojila jako poškozená strana i k šetření MUS v České republice.

Zákon neporušili, říká soudce o Czech Coal Services

Předseda tribunálu nicméně žádost o vyřazení Czech Coal Services zamítl s tím, že to závisí především na prokuratuře, která účast firmy podpořila. Soudce uvedl, že by mohl Czech Coal Services vyřadit, jen kdyby zjistil porušení zákona. K tomu podle něj nedošlo.

Obžaloba souvisí s privatizací dolů v 90. letech, na kterou obžalovaní údajně použili peníze vyvedené z MUS. Český stát svým jednáním podle žaloby připravili asi o tři miliardy korun. Švýcarští vyšetřovatelé rozplétali šest let složité vztahy kolem 60 společností ve Švýcarsku, v Lichtenštejnsku, na Kypru či na britském ostrově Man. Mezi těmito společnostmi, v nichž měli obžalovaní podíl, údajně proudily peníze kolem privatizace.