Video, zvuk nebo 3D formát vypadají vedle popisu novinky pražského kina jako nuda. Biograf ve formátu 4DX totiž v závislosti na dění na plátně nabídne pohyb sedadel, poryvy větru, vůni, mlhu, světelné efekty nebo třeba lechtání.

První takový kinosál v Česku bude otevřen 23. května v pražském multikinu Cinema City Nový Smíchov. Premiérově bude uveden akční hit Rychle a zběsile 6.

Podle mluvčího tohoto projektu Lukáše Vedrala půjde o první 4DX kino v České republice určené k promítání takto obohacených celovečerních filmů. "S kapacitou 172 míst půjde o největší 4DX kino ve střední Evropě," uvedl.

Společnost Cinema City provozujeme v Česku kino IMAX na Floře a technologii 4DX chápe jako další inovaci a jedinečný způsob, jak nabídnout divákům ještě větší zážitek. "Jde o zcela nový koncept a nové kino. Jeho otevření lze přirovnat právě k otevření kina IMAX před deseti lety," uvedl marketingový manažer Cinema City v České republice Robert Švec.

4DX projekce představují novou technologickou novinku v uvádění filmů, která má diváky téměř pohltit do dění na plátně. Sedadla v kině se při akčních scénách mohou naklánět do všech směrů nebo vyskakovat, smysly diváků mohou dráždit efekty v sále, jako je vůně, mlha, vítr nebo světla, a stejně tak efekty jako je sprška vody při vodních scénách nebo ostřejší vítr do obličeje, umístěné přímo u diváků. Překvapí i možností lechtání.

"Chceme ve 4DX hrát tolik filmů, kolik bude možné. Jen během léta máme v plánu uvést zhruba osm hitů," dodal Švec.

Přípravné práce v sále číslo 3 multikina Cinema City na Novém Smíchově probíhají několik měsíců. V podlaze je instalována ocelová konstrukce, která mírně mění sklon hlediště. K ní byly ukotveny speciální sedačky, v nichž je ukryt systém pohybu. Sál je prošpikován zařízeními pro vytváření efektů a jejich ovládáním, upravena je i projekční kabina.

První 4DX kino bylo otevřeno v roce 2009 v Soulu. V současné době je v provozu čtyřicet takových sálů po celém světě, dalších deset je ve výstavbě.

Související