Stamiliony bez soutěže

Náměstek Vladimír Šiška je obviněný kvůli tomu, že obešel výběrové řízení: na smlouvu s firmou Fujitsu na dodávky aplikací pro státní správu narouboval nesouvisející zakázku na zajištění výplaty sociálních dávek. Podle dostupných údajů jen loni stát Fujitsu zaplatil 618 milionů.

Ministerstvo práce a sociálních věcí vyvěsilo v rejstříku veřejných zakázek oznámení, že se chystá vypsat soutěž za 1,4 miliardy. Nahradit má současnou zakázku, kvůli které je obviněn bývalý náměstek Vladimír Šiška: podle detektivů i antimonopolního úřadu předem připraveným trikem obešel soutěž. Takže aplikace na výplatu dávek, které navíc ani pořádně nefungovaly, dodávala bez výběrového řízení společnost Fujitsu přes řetězec dalších subdodavatelských firem.

V předběžném oznámení o zakázce stojí, že ostrý rozjezd všech aplikací odstartuje s rokem 2015. O tom, kdo do té doby bude nákladný provoz zajišťovat, ministerstvo mlčí.

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže v únoru smlouvu s Fujitsu zrušil. A pokud rozhodnutí potvrdí v další instanci i šéf úřadu Petr Rafaj, což je pravděpodobné, bude muset ministerstvo do pěti měsíců ukončit s Fujitsu spolupráci. Ale zároveň někdo musí vyplácení dávek dál technicky zajišťovat.

Zatím jste si přečetli 60 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.