Advokáti pětice českých multimilionářů, které soudí švýcarská justice kvůli údajnému praní špinavých peněz z Mostecké uhelné, mají za sebou týden námitek. U soudu v Bellinzoně se snažili přerušit proces s odkazem na to, že kauzu ovládnutí mosteckých dolů vyšetřuje také policie v Česku. A všechno, co by někdejší uhlobaroni řekli před švýcarským tribunálem, by se prý doma mohlo zneužít proti nim.

Olomoucký státní zástupce Petr Šereda, který českou linii kauzy dozoruje, to však odmítá. „Věci, které zazní u soudu ve Švýcarsku, jako důkaz použít nemůžeme,“ říká Šereda v rozhovoru pro HN.

Máte nějaký přímý kanál, jak se dozvídáte o tom, co se děje u soudu v Bellinzoně?

Víceméně jsme odkázáni na média. Kromě toho jsme pak ještě v kontaktu s právníky českého státu, kteří jsou na místě jakožto zástupci poškozené strany. Pro nás ale průběh švýcarského soudu není nijak stěžejní. Informace, které tam zazní, totiž v našem stíhání využít nemůžeme.

Pokračování textu je k dispozici pouze pro platící čtenáře

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.