Vicepremiérka Karolína Peake má další důvod si myslet, že by ministerstvo obrany řídila lépe než její nástupce Vlastimil Picek. Poté, co zpochybnila jeho znalosti angličtiny a kritizovala Pickovo členství v KSČ, mu tentokrát vyčinila za obří zakázku na technické zajištění muničních skladů.

Picek krátce po svém březnovém jmenování rozhodl, že kontrakt za celkem 1,2 miliardy korun dostane bez soutěže brněnská firma Trade Fides. Návrh následně rozeslal k posouzení ostatním ministrům, jak u podobně velkých zakázek nařizuje zákon. Mnoho pochopení pro obejití tendru rok před volbami však nenašel.

Žádná osobní zášť“

Hned sedm ministrů poslalo Pickovi k zakázce zásadní připomínky. A vůbec nejvíce právě Karolína Peake (LIDEM). „Zdůvodnění zadání této významné zakázky po formální, ale i po obsahové stránce zcela neodpovídá požadavkům zákona o veřejných zakázkách,“ píše hned v úvodu svého vyjádření.

A pokračuje: Ministerstvo obrany podle ní nedoložilo, že Trade Fides je skutečně jediný, kdo může muniční sklady zabezpečit, a nevysvětlilo ani přiměřenost miliardové ceny. „V materiálu se jen konstatuje, že podle dvou znaleckých posudků jde o cenu obvyklou. Zcela však schází jakékoliv bližší rozvedení jednotlivých položek,“ dodává Peake.

Zatím jste si přečetli 50 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.