Vysokoškolští studenti vyjádřili při úterní návštěvě prezidenta Miloše Zemana v Brně nesouhlas s jeho postojem k profesuře Martina C. Putny. K budově Nejvyššího soudu, kterou Zeman navštívil, dorazilo kolem 50 lidí.

Zeman v minulých dnech vyjádřil rezervovaný postoj ke jmenování Putny profesorem, přestože akademik splnil veškeré podmínky. Studenti to považují za bezprecedentní krok, který si žádá vysvětlení.

Svůj nesouhlas dávají najevo i někteří docenti. Čekatelé na titul profesora se na žádosti studentů rozhodli, že za Zemanem pro titul nepůjdou. "Z výzvy studentů mám radost a rozhodně ji vyslyším," řekl pro Lidovky.cz Jaroslav Doležel, docent Univerzity Palackého v Olomouci, který má získat profesuru v oboru molekulární biologie a genetika.

Mezi signatáři je také docentka Pavla Doležalová z 1. lékařské fakulty v Praze. "Pokud pan prezident nezmění svůj názor, nebo ho nepodpoří závažnou věcnou argumentací, ať už veřejně nebo v komunikaci s představiteli univerzity, jsem připravena připojit se k dalším společným protestním krokům akademické komunity, případně i ve formě neúčasti na ceremoniálu či odmítnutí převzít titul," uvedla.

Podporu Putnovi vyjadřují i další akademici, například děkan filozofické fakulty Univerzity Palackého Jiří Lach nebo kardiolog Miloš Táborský.

Zatím jste si přečetli 30 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.