S Valtrem Komárkem se přišli ve středu do pražského krematoria rozloučit obyčejní lidé i vrcholní politici. Projev při smutečním obřadu pronesl také prezident Miloš Zeman.

Zeman upozornil na to, že by zesnulého politika a prognostika Valtra Komárka neměla žádná politická strana zneužívat ke své vlastní propagaci.

"V posledních letech svého života se stal i čestným předsedou sociální demokracie, ale i tam si uchovával svůj vlastní názor, který mnohdy nadřazoval nad stranické direktivy. Proto nemůže být tváří jakékoli politické strany a žádná strana by ho neměla zneužívat k propagačním agitkám. Byl svůj. A proto je nás všech," řekl v projevu Zeman.

Prezident vzpomínaltaké na životní problémy Komárka, který se jako dítě musel schovávat před nacisty. V 60. letech minulého století pak radil na Kubě Che Guevarovi a v době normalizace založil Prognostický ústav. "Podařil se mu zázrak. Podařilo se mu v poušti probíhající normalizace vykřesat oázu, ostrov pozitivní deviace - Prognostický ústav," uvedl Zeman, podle kterého se pak Komárek stal jednou z nejvýraznějších tváří listopadové revoluce.

Komárka jako Zeman ocenil už při příchodu na obřad jako člověka, "který měl neobyčejnou laskavost, která u nás politiků, včetně mě, bohužel chybí".

Prezident byl zároveň jedním z posledních předních politiků, se kterými se Komárek sešel, protože ho před dvěma týdny navštívil v nemocnici Na Homolce. Přijít za ním chtěli i sociální demokraté, neumožnil jim to ale Komárkův zdravotní stav.

Hádali se s ním všichni, ale měl pravdu

Smutečního obřadu se zúčastnil i předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. "Odešel člověk, který byl slušný, poctivý, laskavý, byl to skutečný levicový demokrat. Pro sociální demokracii je to velká a nenahraditelná ztráta," uvedl Sobotka, který také zavzpomínal na první osobní setkání s Komárkem v roce 1992 i poslední schůzku z přelomu března a dubna letošního roku. "Když jsem za sebou zavíral branku před jeho domem, nikdy by mě nenapadlo, že se vidíme naposledy," řekl.

Před oběma politiky promluvil Komárkův syn Martin. "Já vím, že teď každému píše osobní básničku," řekl s tím, že básničky Komárek psal už během dlouhých státnických jednání po revoluci. Jeho otec byl podle něj hodný člověk a zároveň frajer, bojovník a polemik, kterého všichni zúčastnění měli rádi, ale zároveň se s ním hádali.

"I já jsem se s ním hádal, teď vím, že skoro ve všem měl pravdu. Ale v jedné věci ne. A on to ví taky. Já jsme mu vždycky říkával: My věřící jsme na tom hůř než vy ateisti, protože vy budete po smrti příjemně překvapeni," uvedl Martin Komárek. Svému otci také vzkázal: "Táto, vím, že mu (bohu) máš co říct, ale, prosím tě, pusť ho někdy taky ke slovu. On taky má co říct."

Štěch: Byl to vizionář

Pohřbu Komárka, na němž herec Tomáš Töpfer přednesl báseň Jiřího Ortena Sedmá elegie, se zúčastnily asi dvě stovky hostů, včetně řady předních veřejných činitelů. Vedle Zemana a Sobotky mezi nimi byli například předseda Senátu Milan Štěch, ministr financí Miroslav Kalousek, místopředsedové sociální demokracie Michal Hašek a Lubomír Zaorálek, hradní kancléř Vratislav Mynář, právník a politik Zdeněk Jičínský, někdejší ministr průmyslu Milan Urban nebo ekonom Jiří Rusnok.

Další z řečníků, Zdeněk Jičínský, hovořil o Komárkově smyslu pro humor, Miroslav Kalousek zase o společných debatách o opeře i árii z Fausta, kterou prý Komárek krásně zpíval.

Předseda Senátu Štěch označil Komárka za vizionáře. "Já si myslím, že řada jeho představ, bohužel, nebyla naplněna. A kdyby aspoň část byla, tak se v naší zemi drtivé většině občanů žilo lepší," uvedl. Podle ekonoma Vladimíra Dlouhého byl Komárek "krásný člověk".

Komárek zemřel ve čtvrtek ve věku 82 let, když podlehl komplikacím po operaci plic, kvůli nimž byl zhruba od začátku května hospitalizován. Dlouhodobě měl také problémy se srdcem.