Na pražském magistrátu se v pátek dopoledne mimořádně sešla šestičlenná rada složená pouze z radních TOP 09. Okamžitě odvolala bývalého náměstka primátora pro dopravu Josefa Noska a starostu Prahy 13 Davida Vodrážku z ODS z dozorčí rady pražského dopravního podniku. Své místo v čele dozorčí rady Obecního domu musel opustit i Petr Zeman (ODS).

Naopak zastupitelé za ODS Pavel Hurda a Andrea Vlásenková v dozorčí radě DPP a poslankyně Jana Černochová v radě Obecního domu zůstali. Podle některých hlasů z ODS jde o snahu TOP 09 rozvrátit pražskou občanskou demokracii. TOP 09 tvrdí, že personální změny ve vedení městských firem avizovala.

Například odvolaný primátor a předseda pražské ODS Bohuslav Svoboda uvedl, že TOP 09 se snaží místy v dozorčích radách zkorumpovat politiky z ODS. První místopředseda TOP 09 Miroslav Kalousek a vlivný pražský podnikatel Tomáš Hrdlička tím prý chtějí pražskou občanskou demokracii "rozštěpit a rozbít". TOP 09 se podle něj "začíná měnit ve stranu napojenou na lobbistické a vekslácké skupiny".

Senátor ODS Jaroslav Kubera zase prohlásil, že by vůči TOP 09 využil práva "oko za oko, zub za zub". Podle něj by měl šéf ODS a premiér Petr Nečas z vlády na oplátku odvolat tři ministry za TOP 09. "To nebyl standardní způsob, a když nějaký stát vyhostí tři diplomaty, tak ten druhý vyhostí také tři," řekl Kubera v České televizi.

Koaliční spolupráce mezi TOP 09 a ODS podle Kubery už nefunguje ani na vládní úrovni, neboť po odchodu Věcí veřejných nebyla podepsána žádná koaliční smlouva. "Není pravděpodobné, že by v tuto dobu byly mimořádné volby, vláda by mohla dovládnout i v demisi," dodal senátor.

"Několik posledních hlasování jsem TOP 09 rozbil. Byl jsme proti směnečnému programu, který považuji za nevýhodný. Zároveň jsem upozorňoval na to, že IDS nevykonává dozor na stavbě metra A tak, jak by měla," vysvětlil pro server Aktuálně.cz David Vodrážka, proč se mohl stát nepohodlným. Další možností podle něj je, že TOP 09 uvolňuje místa u městské firmy pro nového koaličního partnera.

Za politický akt označil své odvolání i Zeman, který je zároveň místostarostou na radnici Prahy 13. Ve funkci, kam se dostal po ukončení koalice ČSSD a ODS na pražském magistrátu právě s podporou TOP 09, skončil s okamžitou platností.

Vyjednávání až po víkendu

Sešli se i předsedové zastupitelských klubů TOP 09 a ČSSD. Během víkendu mají dát dohromady své programové priority, setkají se znovu v pondělí. Vedení sociálních demokratů přitom tvrdí, že vstup jejich strany do koalice s TOP 09 v Praze přitom není prioritou.

TOP 09 poslala rovněž nabídku ODS, ve které žádá pozici primátora a sedm radních a nabízí občanským demokratům post prvního náměstka pro zdravotnictví.

Dohled nad tunelem Blanka a dopravou dostal po Noskovi na starosti náměstek primátora za TOP 09 Pavel Richter.

Po čtvrtečním hlasování pražského zastupitelstva zůstalo v radě města z jedenácti pouze šest členů, všichni za TOP 09. Primátora Bohuslava Svobodu, jeho náměstka pro dopravu Josefa Noska a radní odpovědnou za majetek města Aleksandru Udženiju zastupitelé ČSSD, TOP 09 a KSČM odvolali. Náměstek Kabický a radní Lohynský z ODS následně na funkce sami rezignovali.

Vzhledem k tomu, že má rada více než polovinu členů, je usnášeníschopná, takže může schválit sporné body, které dosud ODS odmítala. Jaké další body by mohli radní prosadit, není jasné. Hovoří se o tom, že chtějí zrušit veto primátora, které Svobodovi zaručovala původní koaliční smlouva.

"Bude záležet, na čem se rada dohodne," uvedla Jana Šmejcká z kanceláře Tomáše Hudečka (TOP 09), kterého zastupitelstvo pověřilo dočasným vedením města.

Související