Nikoliv odbornost, ale politická příslušnost stále rozhoduje o tom, kdo sedí v dozorčích firmách krajských firem. Jak zjistil server IHNED.cz, v kontrolních orgánech mají nejvíce zástupců ČSSD a KSČM. Tedy strany, které po podzimních volbách ovládají většinu krajů.

Přitom v některých státech politici v dozorčích radách vůbec sedět nesmí. "Například ve skandinávských zemích. Tam zákon říká, že by byli ve střetu zájmů. V Polsku existuje zákon, který říká, že na místa v dozorčích radách se dělá konkurz, při kterém je potřeba certifikátem osvědčit nějaké vzdělání," říká v rozhovoru pro IHNED.cz Martin Fadrný z Ekologického právního servisu.

Ten mimo jiné stojí za projektem Rekonstrukce státu. S dalšími neziskovými organizacemi se snaží prosadit devět zákonů, které omezí korupci. Jeden z návrhů požaduje právě odpolitizování dozorčích rad.

Může podle vás fakt, že v dozorčích radách krajských firem sedí politici ze stran, které zrovna v kraji vládnou, mít dopad na kontrolu činnosti daných společností?

Politická kontrola v českých podmínkách nejen, že nefunguje, ale může sloužit jako politické krytí i k organizovanému vyvádění peněz. Navíc tam apriori nastává střet zájmů mezi rolí politika jako někoho, kdo nastavuje pravidla, a někoho, kdo by měl kopat jako byznysman za danou firmu. To ale není jediný problém.

Jaké jsou další?

Otázka kapacit. Politické strany mají těch kádrů poměrně málo. Takže v dozorčích radách sedí jednak lidi, kteří nemají odpovídající odbornost a zkušenost, a jednak lidi, kteří sedí ve čtyřech pěti dalších dozorčích radách. Nehledě na to, že mají spoustu jiných funkcí. Takže je otázka, co jiného tam vlastně mohou dělat, než to odsedět.

Zatím jste si přečetli 20 % textu. Pokračování je k dispozici pouze pro platící čtenáře.

Předplatitelé mají i řadu dalších výhod: nezobrazují se jim reklamy, mohou odemknout obsah kamarádům nebo prohlížet archiv.

Proč ji potřebujeme?

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě. Zároveň vám založíme uživatelský účet, abyste se mohli k článku kdykoli vrátit a nemuseli jej platit znovu. Pokud již u nás účet máte, přihlaste se.

Potřebujeme e-mailovou adresu, na kterou pošleme potvrzení o platbě.

Pokračováním nákupu berete na vědomí, že společnost Economia, a.s. bude zpracovávat vaše osobní údaje v souladu se Zásadami ochrany osobních údajů.

Vyberte si způsob platby kliknutím na požadovanou ikonu:

Platba kartou

Rychlá online platba

Připravujeme platbu, vyčkejte prosím.
Platbu nelze provést. Opakujte prosím akci později.