Jednoznačnou podmínkou pražské ODS pro uzavření pravicové koalice s TOP 09 je obsazení pozice primátora Bohuslavem Svobodou, který byl z funkce ve čtvrtek odvolán.

Na sobotním jednání se na tom usnesla regionální rada strany. Tomáš Hudeček z TOP 09, jenž je momentálně funkcí primátora pověřený, řekl, že při současném rozložení politických sil toto není možné.

"Vyjednávání s TOP 09 jsme připraveni zahájit vzápětí poté, až si vyjasní svůj vztah k ČSSD a KSČM," uvedl po skončení více než dvouhodinového jednání Svoboda. Dodal, že ODS nebude reagovat na představu TOP 09 o vyjednávání formou ultimát a nebude se "účastnit dražby o uzavření koaliční smlouvy". Případný návrh koaliční smlouvy s TOP 09 bude vyjednávací tým ODS muset předložit ke schválení pražské regionální radě.

Svoboda byl ve čtvrtek odvolán zastupitelstvem a s ním skončili všichni radní ODS, takže v radě města zůstali jen zástupci TOP 09. Na jednání dorazili i první dva muži ODS Petr Nečas a Martin Kuba.

"Nynější situace je politicky nestandardní. Všechny kroky TOP 09 jsou jako hraní si malých dětí na pískovišti. Proto o tom problému chceme s celou regionální radou hovořit a stanovit, jak pokračovat dál," řekl již dříve bývalý primátor.

Rozpad pražské koalice byl vyvrcholením dlouhodobé krize. TOP 09 v minulých dnech vypověděla ODS koaliční smlouvu. Zdůvodňovala to neschopností ODS spravovat důležité oblasti, především dopravu, finance a majetek. ODS to odmítla, podle ní se jedná o boj o moc. Obě strany se pak na novém uspořádání neshodly.

Poslanec za ODS a bývalý zastupitel Boris Šťastný, který patří k Svobodovým vnitrostranickým kritikům, v České dokonce vyzval jménem oblastní rady strany v Praze 10 premiéra, Svobodu i celé vedení pražské ODS k vyvození politické odpovědnosti.

Nečas: Politické figurky

Po odvolání primátora a konci všech radních za ODS, přešli občanští demokraté v Praze po 22 letech do opozice. Vlády ve městě se ujala TOP 09, funkcí primátora byl pověřen dosavadní náměstek Tomáš Hudeček. Radní za TOP 09 pak v pátek na mimořádném jednání odvolali ještě některé zástupce ODS z dozorčí rady dopravního podniku a dozorčí rady Obecního domu.

TOP 09 chce příští týden zahájit jednání o případné koalici s ČSSD. Zvažuje ovšem i obnovení spolupráce s občanskými demokraty, kterým již dala návrh koaliční smlouvy. Dál chce v jedenáctičlenné radě sedm křesel včetně primátora, ale nabízí ODS místo prvního náměstka pro zdravotnictví, jímž by mohl být Svoboda, který je lékař.

Kvůli rozpadu koalice si invektivy vyměnilo i vedení celostátní ODS a TOP 09. Šéf ODS a premiér Petr Nečas označil zastupitele TOP 09 za "politické figurky" a důvody, kvůli kterým pražská TOP 09 vypověděla koaliční smlouvu, za úsměvné až komické. Představitelé TOP 09 naopak prohlásili, že ukončili spolupráci kvůli rozhádanosti uvnitř ODS.

Související