Jste-li spisovatelem a chcete napsat román o životě v moderní Číně, musíte se vyhnout těmto obdobím: velkému hladomoru 1959-1962, kulturní revoluci 1966-1976 a incidentu na Náměstí Nebeského klidu v roce 1989. Jinak budete mít problém knihu vydat.

Jste-li editorem nebo reportérem, musíte vědět, o kterých událostech můžete psát, o kterých je potřeba psát opatrně a o kterých není možné psát vůbec, jinak budete odsunut ze své pozice, nebo dokonce vyhozen.

Oddělení propagandy na svých každodenních schůzkách vydávají spoustu různých příkazů, kterými lidi upozorňují na to, která slova nemají vyslovovat, která musí být zablokována. Za celá desetiletí žádný z těchto zákazů nebyl odvolán, jejich množství by vydalo na nový Himálaj.

Sedíce na vrcholku této hory, mluvčí naší vlády oznámili, že Číňané požívají značnou svobodu slova. Sedíce na úpatí této hory, dobří lidé si mohou tuto zprávu vyložit následovně: pro ty události, o kterých se informovat může, máme skutečnou svobodu, pro ty události, o kterých se musí informovat opatrně, máme opatrnou svobodu a pro ty události, o kterých se nesmí informovat, máme svobodu nevědomí.

Zbývá vám ještě 90 % článku
První 2 měsíce předplatného za 40 Kč
  • První 2 měsíce za 40 Kč/měsíc, poté za 199 Kč měsíčně
  • Možnost kdykoliv zrušit
  • Odemykejte obsah pro přátele
  • Nově všechny články v audioverzi
Máte již předplatné?
Přihlásit se