Úkolem primátora Prahy za TOP 09 bude podle úterního prohlášení celostátního předsednictva strany pojmenování dosavadních chyb v řízení hlavního města a minimalizace škod.

Strana je připravena převzít za metropoli rozhodující politickou odpovědnost a odmítá se přitom nechat rozptylovat spory v ODS, uvedla na tiskové konferenci místopředsedkyně strany Helena Langšádlová. Šéf pražského zastupitelského klubu strany Jiří Vávra pak doplnil, že zatím není jasno v tom, kdo by měl za TOP 09 post primátora zastávat, sám přitom patří mezi čtveřici kandidátů.

"TOP 09 upřednostňuje, aby v první řadě byla vytvořena funkční koalice či jiná forma vládnutí hlavnímu městu Praze. A teprve poté na základě odpovědného rozdělení gescí se můžeme bavit o tom, kdo z TOP 09 by vykonával post primátora," řekl Vávra.

Minulý týden se po měsících sporů rozpadla radniční koalice ODS a TOP 09 a z postu byl odvolán primátor za ODS Bohuslav Svoboda. TOP 09, která v roce 2010 volby v Praze vyhrála a má nejvíce zastupitelů, nyní vyjednává o další podobě městské rady.

V pondělí předali TOP 09 své požadavky sociální demokraté, stany se opět sejdou ve čtvrtek. ODS má do pátku čas odpovědět na návrh TOP 09, že by v radě mohla mít čtyři místa. Občanští demokraté však trvají na tom, aby primátorem zůstal Svoboda, dohoda je tedy vysoce nepravděpodobná.

Celorepublikové předsednictvo TOP 09 dnes opět své pražské spolustraníky v jejich krocích podpořilo. Langšádlová jeho jménem zdůraznila, že TOP 09 odmítá hysterické útoky vedení ODS a také přenášení komunálního problému do celostátní politiky.

Svoboda a také premiér Petr Nečas (ODS) na vývoj v Praze reagovali ostrými slovy. Exprimátor hovořil například o tom, že TOP 09 chce v Praze ODS rozštěpit, a snaží se proto korupmovat jeho spolustraníky.

Předsednictvo TOP 09 dnes zdůraznilo, že to nebyla TOP 09, kdo obešel vítěze voleb v Praze v roce 2010 a za jeho zády uzavřel koalici s ČSSD. Strana připomněla, že stejným způsobem se ODS zachovala v devíti významných pražských městských částech a v žádném z těchto případů ze strany TOP 09 nenastalo "zatěžování vládních koaličních vztahů".

Důvodem rozpadu koalice byly podle předsednictva TOP 09 neschopnost či neochota zástupců TOP 09 řešit "palčivé problémy" Prahy a otevřeně přiznat zjevné chyby, které musí být napraveny. Jejich pojmenování a minimalizace škod bude úkolem primátora TOP 09 a doplněné rady, dodalo dnes předsednictvo TOP 09.

Související