V případě že trestní soud uzná obviněné manažery vinnými, miliardy ze zmrazených účtů by mohl získat právě Diag Human.

 

„Pokud budou obvinění pravomocně odsouzeni, s velkou pravděpodobností bychom peníze ze zmrazených účtů dostali my,“ řekl týdeníku Ekonom právník Diag Human Jan Kalvoda. Konkrétně jde o částku zhruba 3,4 miliard korun, které by se měly případně coby způsobená škoda z privatizace MUS vrátit České republice a Diag Human na ně uplatňuje exekuci.

 

„Švýcarsko je velmi motivováno tento případ vyhrát. Chtějí z toho udělat pilotní případ ukazující odhodlání jít proti praní špinavých peněz. Toky peněz mají v tomto případě detailně zmapovány,“ říká Kalvoda. „V případě MUS jsme součástí civilního procesu, v trestním řízení nefigurujeme, nemáme pozici poškozeného. Civilní soud je ale ve svém rozhodnutí vázán rozhodnutím trestního soudu. A po rozhodnutí o vině by pak následovalo jen rozhodnutí o vykonatelnosti,“ upřesnil Kalvoda.

 

Jeden z obviněných Antonín Koláček to, že by peníze mohl získat Diag Human, už dříve označil za „úsměvné a nemožné“. „Především by musela vzniknout kvůli nám škoda českému státu. Ta ale nevznikla,“ řekl Koláček.

 

Za teoreticky možné to ale považuje ředitel právního odboru ministerstva zdravotnictví David Kotris, který spor s Diag Human koordinuje. „Ze strany Diagu Human je presumpce, že by zabavené peníze dostal česká stát a Diag Human by je pak zexekuoval. Čistě teoreticky to možné je,“ řekl Ekonomu. To, že se Diag Human do svého sporu s Českou republikou zapojil i švýcarský soud s exmanažery MUS označil „spíše za mediální hru“.

 

Za zmařený obchod s krevní plazmou Diag Human po státu požaduje i s úroky více než deset miliard korun.

Související